Při izolaci podlah se lidé dopouštějí řady chyb, které mohou vést i k deformaci podlahy

 Rekonstrukce 
20. listopadu 2020 09:48 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Kvalitní podlahová izolace se vyplatí Depositphotos
Každý, kdo má patrový dům, ví, jak moc nepříjemné je, když skrz strop slyšíte každý krok nad vámi. Na vině je chybějící nebo špatně udělaná izolace podlahy. Pokud si chcete doma zabezpečit dobrou akustiku, je třeba se vyvarovat častých chyb, kterých se lidé při izolaci podlah dopouštějí.

Podlaha bytu či domu je důležitým prvkem, se kterým přicházíte denně do kontaktu. I proto je třeba jí věnovat patřičnou pozornost. Ještě víc než na tom, jestli si vyberete dřevěnou podlahu, laminátovou podlahu, nebo dlažbu, záleží na kvalitním provedení izolace pod ní. Jedině tak se vyhnete akustické nepohodě.

Chyb, kterých se při izolaci podlahy můžete dopustit, je několik, nejčastěji například použití nesprávného materiálu nebo zanedbání mezer v izolaci.

S tloušťkou to nepřehánějte

Určitě je potřeba si dát pozor na tloušťku akustické izolace podlahy. Ideální tloušťka podlahové kamenné vlny je od 20 do 40 mm, maximálně pak 50 mm.


 
Větší tloušťka minerální izolace vám již akustiku nijak výrazně nezlepší, upozorňují odborníci. Navíc, pokud bude materiál výrazně silnější, hrozí, že si tzv. sesedne, a to se může projevit na rovinnosti podlahy nebo celkové deformaci podlahy (efekt utrženého soklu).
 
Z tohoto důvodu se vyvarujte také snaze navýšit tloušťku podlahového souvrství přidáním dalších vrstev kročejové izolace. Pro takovýto účel využijte podlahový polystyren, který se může dát jak na vatu, tak i pod vatu v závislosti na požadavcích.

Uložení akustické izolace a rozvodů

Pokud má podklad výrazné nerovnosti, je zapotřebí je nejdřív vhodným způsobem eliminovat a až poté položit akustickou izolaci. S drobnými nerovnostmi podkladu se minerální izolace vyrovná díky svým unikátním vlastnostem. Jestliže je potřeba v podlaze vést rozvody, nejlépe poslouží vrstva vytvořená z podlahového polystyrenu.

Nepodceňte funkci akustických pásků

Je důležité nepodceňovat použití akustických pásků, které slouží k vytvoření dilatační spáry mezi roznášecí deskou a stěnou. Když se na tyto pásky zapomene nebo se nepoloží důsledně, izolace nebude dostatečná a hluk z podlahy se bude přenášet do stěn a následně do celého domu. Z tohoto důvodu byste měli použít akustické dilatační pásky řešící oddělení podlahy od zdi. Díky nim omezíte boční přenos kročejového hluku.

Nezapomeňte izolovat kabely

Při izolaci podlahy se můžete setkat i s kabely, které bude potřeba vést na úrovni podlahy. Vložení kabelů do mezery mezi izolacemi je jednou z dalších chyb, kterých se při izolaci můžete dopustit. Pokud byste je pouze vložili do spáry mezi pásy izolace nebo pro ně vyřízli mezeru, pak tento prostor zhorší celkovou akustiku podlahy z hlediska zvukové pohltivosti. V ideálním případě je veďte ve stěně nebo ve vrstvě podlahového EPS, ve výjimečných případech lze jednotlivé kabely zatlačit do kročejové izolace.

Správný výběr izolace je základ

Univerzálním materiálem vhodným pod lehké i těžší plovoucí podlahy jsou desky z kamenné vlny. Materiál má vynikající akustické vlastnosti z hlediska vzduchové neprůzvučnosti a kročejového hluku. Materiál zvládá i vyšší zatížení. Vhodným materiálem pro zlepšení kročejového útlumu podlah jsou také elastifikované polystyrenové desky, se kterými se lehce manipuluje. Desky jsou dostupné v různých tloušťkách a jsou určeny pro běžné zatížení obytných prostorů. O netradiční houbové izolaci jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Michal David otevřeně o největších hitech, Gottovi i o tom, co mu pomohlo po ztrátě malé dcery

Styl

Skřípání zubů opotřebovává sklovinu a může i zničit chrup. Tímto problémem trpí mnozí lidé, aniž...

Tech

Takto bude vypadat nová vesmírná stanice na nízké oběžné dráze Země

Zavřít reklamu