Staré kuchyňské lince dodá šmrnc nová pracovní deska. Na výběr máte z mnoha materiálů

 Rekonstrukce 
01. června 2020 11:50 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Kuchyňská deska dostává pořádně zabrat Depositphotos
Jestliže zvažujete, jak vylepšit vzhled staré kuchyňské linky, zvažte pořízení nové pracovní desky. Doby, kdy se používaly výhradně kuchyňské desky z laminátu, jsou už dávno pryč. Na výběr dnes máte z mnoha materiálů.

Pracovní deska dostává v kuchyni pořádně zabrat, musí snášet vysoké teploty i teploty hluboko pod nulou, musí být odolná vůči poškrábání a zároveň snadno udržovatelná. Pokud se už na vaší desce podepsal zub času, vyměňte ji. Kuchyňská linka hned prokoukne. Vybírat můžete z mnoha druhů materiálů, třeba z laminátu, masivního dřeva, přírodního kamene, keramiky, nebo umělého kamene. Každý má svá pro a proti.

Laminát

Laminát je nejpoužívanější materiál k výrobě kuchyňské desky, který je vyráběn nalisováním vrstvy tvrzeného laminátu na dřevotřískovou desku. Takto vyrobená laminátová deska má zaoblenou přední hranu a nejčastější tloušťka je 38 milimetrů. Laminát se vyznačuje skvělou odolností vůči vysokým teplotám, je možné vybírat z široké škály vzorů od dřevěných až po kamenné, přitom za velmi příznivou cenu.

Velmi oblíbený je také z důvodu možnosti použití stejného dekoru i na obkladovou zádovou část kuchyňské linky, jen v menší tloušťce. Také údržba je snadná. Za negativní vlastnost lze považovat poměrně nízkou odolnost vůči mechanickému poškození, například pořezání nožem. Také je potřeba dávat pozor na vlhkost, která by mohla poškodit jádro, především v případech, kdy jsou v částech pracovní desky spáry, nebo nějaké poškození.

Masivní dřevo

Pokud máte rádi přírodní materiály a zároveň útulné teplo, je tu varianta pořízení pracovní desky z masivního dřeva. Kuchyňská deska z masivního dřeva se vyrábí z jednotlivých dřevěných lamel, které jsou k sobě slepované, a tím vznikne celá deska. Jako materiál k výrobě nejlépe poslouží velmi tvrdé dřevo, nejčastěji dubové či bukové.

Jako ochrana proti bobtnání masivní pracovní desky se při výrobě používá vodovzdorné lepidlo na přírodní bázi, slepené lamely jsou následně obroušeny a napuštěny olejem. Tato povrchová úprava se však musí jednou za čas obnovit. Pokud chcete mít pracovní desku z masivního dřeva bez nutnosti opakovaného ošetřování, zvolte pracovní desku ošetřenou epoxidovou pryskyřicí. V tomto případě není nutné pracovní desku nijak ošetřovat.

Nevýhodou desek z masivního dřeva je jejich relativně nízká odolnost vůči poškrábání a vlhkosti, také horké hrnce dřevu příliš neprospívají. Dřevo navíc není stálobarevné, takže aby byla pracovní deska stále krásná, je nutné ji jednou za pár let nechat zbrousit a znovu povrchově upravit.

Přírodní kámen

Nejvhodnějším kamenným materiálem na výrobu kuchyňské pracovní desky je žula, používá se i mramor. Kuchyňská deska z žuly je kvůli nízké nasákavosti vysoce odolná vůči vniknutí vody, ale i jiných tekutin. Kromě odolnosti vůči tekutinám je deska z přírodní žuly také perfektně odolná vůči poškrábání či jinému mechanickému poškození.

Údržba žulové desky je také velice snadná, stačí vlhký hadřík a saponát a je uklizeno. Kamenné desky jsou ošetřeny impregnací, tu je potřeba asi dvakrát do roka zopakovat. Barevných možností sice není takové množství jako například u laminátu, přesto několik různých barevných provedení najdete i u kamenných desek. Kuchyně s kamennou pracovní deskou působí elegantně a luxusně, kuchyňská linka s žulovou deskou tak bude estetickým prvkem a dominantou celé kuchyně. Cena za luxus v podobě žulové desky se může pohybovat i v desítkách tisíc korun – s trochou nadsázky se však dá říct, že vás přežije. I přes snadnou údržbu je leštěný povrch náchylný na otisky prstů, což by mohlo trochu kazit estetický dojem.

Neolith

Jedná se o přírodní materiál, jehož výhodou je, stejně jako u kamenných desek, především vysoká tvrdost a odolnost vůči poškrábání - můžete na desku odložit i horký hrnec, protože nehrozí poškození způsobené vysokými teplotami.

Povrch keramických pracovních desek je také nenasákavý, což zaručuje skvělou údržbu při čištění a pohodlné udržování hygienické čistoty. Neolithová deska je elegantním prvkem do každého moderního interiéru a lze ji použít také jako obkladovou desku, která dodá vaší kuchyni jedinečný a neotřelý design.

Umělý kámen

Neporézní materiál, který je velmi dobře odolný vůči poškrábání i vlhkosti. Desku z umělého kamene je možné pořídit v několika desítkách různých odstínů, je možné jej řezat jako dřevo a za použití vysokých teplot i ohýbat. Na dotyk je deska z umělého kamene dokonale hladká, teplá a skvěle se udržuje. Pořizovací cena je o něco vyšší, nicméně je to vyváženo luxusním vzhledem a zároveň vysokou životností. O tom, jak osvěžit vzhled kuchyně v pronajatém bytě, jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Victoria Beckham prozradila, jak cvičí a udržuje si postavu. Tuto ověřenou techniku můžete vyzkoušet také

Styl

Skutečně teplé mléko pomáhá lépe usnout, nebo jde jen o mýtus?

Tech

Pentagon má oficiální UFO tým. Svět je z toho ale zklamaný

Zavřít reklamu