U sprchového koutu jsou nejdůležitější dveře!

Výběr sprchy je třeba dobře zvážit.
📷
Dalších 5 fotografií v galerii
 Interier 
21. srpna 2017 07:42 / Shutterstock
  0   1
Sprchování je rychlejší, hygieničtější a levnější než koupání ve vaně. I to je jeden z důvodů, proč lidé častěji volí sprchový kout místo tradiční vany. Tím spíše, že sprchové kouty šetří místo. Při výběru je třeba zvážit mnoho parametrů.

Výběr vhodného sprchového koutu není jednoduchý. Je potřeba zvážit mnoho faktorů a technických souvislostí. Na trhu se dají sehnat sprchové kouty z různých materiálů, všelijakých tvarů, s vaničkou, s rámy, zabarvené atd… Zvažujte dobře, protože sprchový kout vám bude sloužit mnoho let. Zásadní jsou především dveře. Nekvalitní se budou zadrhávat, netěsnit, rychle se opotřebí a dlouho nevydrží.

Dveře

Pantové – otočné do prostoru

Jsou na prostor nejnáročnější a patří pouze do dostatečně velkých koupelen. Vybrat si můžete mezi jednokřídlými a dvoukřídlými. Otevírání může být vybaveno zdvihovým mechanismem, který zajišťuje aretaci dveří v základní poloze, nadzvednutí nad prahovou lištu i automatické dovírání. Nevýhodou těchto elegantních dveří je nutnost zavírat je i po osprchování, protože jinak z nich kapky vody stékají na podlahu.

Otočné pivotové

Dveře se otevírají z větší části do prostoru a poskytnou tak dostatečnou šířku vstupu. Otevírají se směrem ven, proto je opět potřeba počítat s vytíráním kapek vody na podlaze. Výhodou pivotového systému je zejména design, protože představuje odlehčený styl. 

Zalamovací

Dveře zabírají jen minimální část místa uvnitř sprchového koutu. Zalamovací způsob otevírání zajišťuje maximální šířku vchodu i při malém rozměru stavebního prostoru. Jsou tak velmi praktické. 

Shrnovací

Tento způsob otevírání sprchového koutu se používá u sprchových koutů s lamelovým systémem. Jsou velmi odolné a umožňují libovolnou úpravu rozměrů. I zde je velký průchod dovnitř a ven. 

Posuvné

Nijak nezasahují do prostoru koupelny a šetří tak místo. Sprchový kout se zavírá zasunutím jedné nebo dvou dveřních skel za pevná boční skla sprchové zástěny. Jedná se o nejrozšířenější, ale zároveň také nejrizikovější systém dveří. Důležitou součástí posuvného systému jsou pojezdy, které by měly být co nejkvalitnější. Ložiska v pojezdech sprchových koutů je třeba jednou za půl roku namazat, čímž se prodlouží jejich životnost a nebude docházet k jejich zadírání. Ideální je mazání ve formě spreje, který stříknete na kolečko. Namáhané a tedy i problémové bývají ložiska ve spodní části sprchového koutu, kam stéká nejvíce vody. Sprchový kout je zde třeba čistit, aby vodní kámen neměl dostatek času v pojezdech zatvrdnout. Vodní kámen spolehlivě odstraníte octem.

Další kritéria výběru koutu

Velikost

Na trhu se nabízí sprchové kouty od velikosti 75 x 75 cm až po 90 x 200 cm. Firmy ale nabízejí vytvoření sprchového koutu na míru. Vždy je přitom lepší, mít kout větší. V prostorné sprše se budete cítit lépe i bezpečně. Při plánování nezapomeňte také na bezpečný vstup a výstup do prostoru. Velikost ale zdaleka není jediným důležitým parametrem. 

Vanička

Obvykle se vanička do sprchového koutu nabízí akrylátová, ocelová, z umělého kamene apod. Vaničku můžete osadit do cementového lože, a zabudovat ji tak přímo do podlahy, aby tvořila s dlažbou jednu rovinu. To ocení i lidé s horší pohyblivostí. Velmi oblíbené jsou stále vaničky ocelové se smaltovaným povrchem. Kvalita vaničky závisí zejména na tloušťce stěn, která se může značně lišit. 

Sprchové baterie

I zde je velký výběr – nástěnné, podmítkové, termostatické. Vždy je výhodnější nemít pouze ruční sprchu, ale také hlavovou. Hlavová sprcha může být ze zdi, ze stropu nebo také zapuštěná. 

Wellness

I v malém prostoru sprchového koutu si můžete vytvořit svůj domácí wellness. Stačí využít moderní systémy jako je vodopád, mlha, či různé typy trysek. Při výběru vodopádu se na vás z otvoru v hlavové sprše spustí proud vody, který může fungovat také jako lehká masáž. Funkce déšť znamená mírnější proud vody než při klasickém sprchování a je velmi relaxační. Mlha znamená jemné rozprášení vody. Doplňující trysky vás pak mohou libovolně namasírovat.

Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Placebo efekt je úžasná iluze a zároveň jedna z největších záhad vědy

Tech

Pozemní systém vesmírného teleskopu, který bude technologickým skvostem, se konečně posouvá do testovací...

Dům a zahrada

Jak vybrat ideální pelíšek pro vašeho psa. Důležitá je nejen velikost a materiál, ale i barva

Zavřít reklamu