Zařizujete kuchyň a jste levák? Nepodceňujte to!

Uspořádání kuchyně, které je vhodné i pro leváka.
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Interier 
05. srpna 2017 13:52 / Shutterstock
  0   0
Pokud si myslíte, že otázka toho jakou rukou píšete, souvisí jen s tím, do jaké ruky berete tužku a lžíci u stolu je naprosté nepochopení. Pokud si nevhodně zařídíte kuchyň nebo vyžadujete po levákovi, aby dělal určité práce v prostředí pro praváka, nečekejte pozitivní odezvu.

Dřez

Představte si typickou situaci. V kuchyni máte dřez a vedle něho vlevo odkapávací prostor. Toto uspořádání je naprosto nevhodné pro leváka, obzvlášť pokud se předměty na odkapávači velmi blíží ke dřezu. Levák potřebuje mít u levé ruky prostor k akci. Jestliže je nalevo i vodovodní baterie, je to velký problém, který vyústí v to, že práce s nádobím bude pro leváka extrémně složitá. Řešením není použít převrácenou variantu, protože byste zase komplikovali život pravákovi. Optimální je, pokud můžete instalovat dva dřezy s vodovodní baterií uprostřed a s odkapávacími plochami na obě strany. Jestliže to není možné, alespoň mějte z obou stran dřezu prostor a zvolte odkapávač, který můžete umístit z jedné či druhé strany.

Sporák

Podobné problémy vznikají i při používání sporáku. Jestliže má varná deska ovládání nahoře, bývá na straně, kterou preferují praváci. Výhodnější je v tom případě ovládání zepředu. Ovládání ale není nejpodstatnější. Také se můžete dostat do problémů v případě, že se nachází na pozici vaší aktivní ruky stěna. Umístění sporáku na konec linky může být naprosto zásadní problém, který byste neměli podceňovat.

Další možné potíže

Problémy levákům působí samozřejmě také umístění šuplíků s nejpotřebnějšími nástroji, zavěšení utěrek, chňapek a dalšího vybavení. Pokud máte doma leváka, rozhodně se snažte vyladit prostor i pro jeho použití. Povede to k větší spokojenosti a zapojení do společné práce. Pamatujte, že špatné rozmístění pracovních nástrojů může mít negativní působení, jako mívalo násilné přeučování na psaní pravou rukou.

Bronislava Silná | inStory.cz
Témata: levák, kuchyň, dřez, sporák
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Placebo efekt je úžasná iluze a zároveň jedna z největších záhad vědy

Tech

Pozemní systém vesmírného teleskopu, který bude technologickým skvostem, se konečně posouvá do testovací...

Dům a zahrada

Jak vybrat ideální pelíšek pro vašeho psa. Důležitá je nejen velikost a materiál, ale i barva

Zavřít reklamu