Kvalitní spánek v ložnici ovlivňuje i velikost pokoje nebo vlhkost vzduchu

 Interier 
11. července 2017 09:08 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Čím jednodušší bude vybavení ložnice, tím lépe pro dobrý spánek. Shuttterstock
Ložnice by měla lidem poskytnout klid, pocit bezpečí a pohodovou atmosféru. Svou roli tak hrají nejen barvy, doplňky či kvalitní matrace, ale i třeba velikost místnosti nebo vzdušná vlhkost.

Dobrý vzduch

Pro kvalitní spánek je prostor místnosti velmi důležitý. Aby měl  spící člověk v noci dostatek kyslíku, měl by mít pokoj na spaní minimálně 7,5 metru čtverečních. Z ergonomického hlediska je pak ideální, aby ložnice pro dvě osoby měla alespoň 12 metrů čtverečních.

Pro pohodový spánek je důležitá také vlhkost vzduchu. V ložnici by měla být vzdušná vlhkost 40 až 60 procent.

O příjemnou atmosféru se postará také vzdušnost prostředí. Není dobré dělat z místnosti na spaní skladiště nebo pracovnu. Hromadění předmětů jí odebírá vzduch, světlo i prostor. Mějte proto na paměti, že klid a pocit uvolnění lépe najdete v jednoduše vybaveném pokoji než v místnosti zaplněné zbytečným haraburdím.

Barvy

Barvy na stěnách dokáží výrazně ovlivnit naše vnímání tepla a chladu. Ložnice proto laďte do barevných tónů, které nepůsobí příliš energicky. Ideální jsou různé odstíny šedé, béžové, levandulové, světle modré nebo zelené.

Doplňky

Náladu ložnice dokáží změnit i nejrůznější textilie - záclony, závěsy, povlečení, dekorativní polštáře nebo koberce. V případě ložnice myslete při jejich výběru také na nároky na údržbu.

Povlečení by mělo být z přírodních materiálů. Snadnou údržbu vám zajistí například speciálně upravený bavlněný satén, bavlněný krep, mačkaný len nebo jemný jersey.

Koberec vám může nahradit vyčiněná zvířecí kůže. Zvířecí kožešiny před postelí vypadají hezky a navozují hřejivý pocit.

Trocha matematiky

Z pohledu ergonomie by měl být minimální prostor po stranách postele 550 mm, v případě překážky (například radiátor) je nutné šířku zvětšit, aby nejužší místo bylo alespoň 550 mm široké.

Vzdálenost mezi postelí a skříněmi s klasicky otevíravými dveřmi by měla být alespoň 1 400 mm. Prostor lze ušetřit pořízením skříní s posuvnými dveřmi.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Turecko 2024: Klenot mezi dovolenkovými destinacemi

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít