Mezonetový byt vypadá zajímavě, ale není pro každého!

 Interier 
13. června 2017 06:56 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Mezonetové byty jsou krásné, ale život v nich přináší i svá úskalí. Shutterstock
Vícepodlažní byty v bytovém domě, takzvané mezonety, vypadají na prvnní pohled velmi zajímavě. Tento typ bydlení má však svá pro i proti a rozhodně není pro každého. Mezonetové byty jsou kompromisem mezi běžným bytem a domem. Většinou na nich obdivujeme vzdušnost, vysoké stropy nebo zajímavé průhledy. Jenže jako každé jiné bydlení má i život v mezonetovém bytě nejen klady, ale i zápory.

Luxus za moc peněz

Mezonet obvykle disponuje větší podlahovou plochou, takže od toho se odvíjí i cena. Ta navíc roste už jen proto, že jde na českém trhu o žádané zboží. Počítat musíte i s vyššími náklady na jeho provoz - má totiž obvykle více oken a terasu, tím pádem se zvyšují náklady na jeho vytápění. Pokud tedy toužíte po mezonetu, musíte si zvážit, zda vám to opravdu stojí za to.

Krásný pohled

Na jednu stranu kvůli množství oken a otevřenému prostoru hodně protopíte, na druhou stranu za to ale získáte i něco příjemného. Právě okna a otevřenost prostoru jsou totiž ozdobou mezonetu, díky tomu je byt velmi efektní, vzdušný, světlý a především velmi originální.

Schodiště

Podobně jako s okny je to i se schodištěm. To může být nejen designovým klenotem mezonetu, který upoutá každou návštěvu, ale také komplikací pro obyvatele bytu. Pro malé děti, starší osoby či zdravotně indisponované se totiž může stát schodiště nezdolatelnou a především nebezpečnou překážkou. Je tedy třeba s tímto omezením počítat a vše dobře promyslet.

Druhou stranou mince je skutečnost, že díky schodišti získáte mnohem větší intimitu prostoru pro odpočinek. Ložnice totiž obvykle bývá v patře mezonetu, kde je větší klid, a společenské místnosti, jako jsou obývací pokoj, kuchyně a jídelna, bývají v přízemí mezonetového bytu.

Schodišti je třeba věnovat náležitou pozornost. Nutně musí mít zábradlí, nezbytná je také protiskluzová úprava materiálu anebo alespoň protiskluzová úprava povrchu. Platí také, že šířka schodů by neměla být menší než 90 cm a že nejpraktičtější je rovné a nepříliš strmé schodiště, ačkoliv mnozí obyvatelé mezonetů se často uchylují spíše k nejrůznějším točitým či zalamovaným schodům. Přesto, nesete-li do poschodí něco těžšího či většího, vždy budete v mezonetu rádi za dostatečně široké, rovné a nepříliš strmé schodiště.

Klimatizace

Díky k tomu, že mezonetový byt se obvykle nachází v nejvyšších patrech bytových domů, s největší pravděpodobností budete mít krásný výhled do okolí. Na druhou stranu bývá ale v mezonetových bytech přílišné horko, proto je často nutná investice do klimatizace anebo kvalitní izolace střechy. 

Teplotní výkyvy

Přetopené patro a chladné přízemí - to je jeden z největších problémů mezonetu. Teplý vzduch stoupá vzhůru, takže patro bývá přetopené a přízemí chladné. Ideální stav by byl však přesně opačný, protože ložnice, které by měly být spíše chladnější, jsou v mezonetech obvykle situovány v patře. Jaké se nabízí řešení? Například správné a maximálně promyšlené dimenzování topných těles.

Mezonetový byt není pro každého. Nabízí originální atypické bydlení pro všechny, kterým se zdá obyčejný byt či dům příliš fádní, i dostatečně velký prostor pro větší rodinu s dětmi. Na druhou stranu si uvědomte že pravděpodobně budete muset pro originání bydlení ustoupit z nároků na pohodlí a komfort.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky