Jídelna jako srdce domova

 Interier 
07. června 2017 20:35 / Marie Popelková
  0
📷
2 fotografie v galerii
Se zařizováním otevřeného obytného prostoru bychom měli začínat od kuchyně a jídelny.  Shutterstock
Celá rodina u stolu je velké požehnání. 

Samostatná místnost pro jídelnu patřila vždy k základnímu vybavení větších městských bytů projektovaných do konce první republiky. Ty se vždy dělily na část určenou pro kuchyň, spižírnu, a na část obytnou, jejíž součástí byla také jídelna.

Stůl pod drobnohledem

Základem každé jídelny je jídelní stůl. Je-li to možné, volte co největší, vyplatí se to. Na stole jsou kromě talířů i různé doplňky, mističky, dochucovadla a je báječné mít kolem sebe hodně místa.

Tvar stolu záleží na našem vkusu, do velkých pokojů si můžete dovolit kulatý, který zabírá více místa. Sedět u kulatého stolu je velmi příjemné, členové rodiny mají k sobě stejně daleko, nikdo není v čele před ostatními. Kulatý stůl pro 4 osoby potřebuje mít v průměru alespoň 105 cm, pro 6 osob pořizujte stůl o průměru minimálně 120 cm.
Počítejte ještě s tím, že za stolem s židlí vyhradíte vzdálenost 80 cm, takže jídelna s kulatým stolem musí být opravdu prostorná. Proto jsou častější jídelní stoly obdélníkové, v malých bytech mají obvykle tvar čtverce. 

Provedení jídelního stolu má být shodné se stylem celého pokoje, je důležité sladit ho i s podlahou a zdmi v místnosti. Máte-li světlejší okolí, může být deska stolu v tmavším odstínu a naopak. Použité materiály jsou různé. Klasikou je dřevo, oblíbené jsou i kombinace: dřevo – sklo – kov, někdy i plast. Opět jde o vkus a cit vystihnout styl celého interiéru. Někomu by chladnější skleněná deska vadila, jiný sklu dává přednost.

Výběr židlí nepodceňujte

K jídelnímu stolu patří židle. Tady doporučujeme: vždy je kupujte zároveň se stolem. Musí spolu ladit, vypadat dobře, slušet jim to. Jde ale i o praktickou věc. Standardní výška židle 46 cm nemusí být pro některé stoly pohodlná. Když pak nemáme prostor a spodní část nás řeže do stehen, špatně se nám od stolu vstává.

Židle jsou podobně jako stoly z různých materiálů: oblíbené jsou plastové (ergonomicky tvarované), stále vede tradiční dřevo (ohýbaná thonetka neztratí nikdy na kráse), lidé rádi kombinují i kožené či koženkové polstrování s kovem.

Feng shui a jídelny

V našem uspěchaném  světe potřebujeme posílit klid a pohodu, proto bych doporučovala v jídelně více přírodních a měkkých materiálů, které vnesou do prostoru harmonickou a klidnou energii. Designový kovový stůl se skleněnou deskou nás nebude nutit zůstat ani o chvíli déle, než je nutné. Orgány spojené s trávením a přeměnou jídla na životní energii (žaludek a slezina) patří k prvku země, proto je podporují všechny barevné tóny země, kterých je opravdu široká škála. Od teplé žluté, přes terakotu, béžovou až po hnědou barvu. Je důležité, aby jídelna byla dostatečně světlá. Stejně tak svítidlo by mělo být umístěné nad stolem, aby dobře osvětlovalo pokrmy. Svým zařízením by neměla působit chladně, a pokud to tak přece jen je, měli bychom zajistit, aby bylo v místnosti alespoň fyzické teplo.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda