Víte, co by v žádné předsíni nemělo chybět?

 Interier 
01. června 2017 07:36 / Marie Popelková
  1
📷
7 fotografií v galerii
Podle bytových architektů je předsíň jedna z nejdůležitějších místností. Přitom jí lidé často nevěnují patřičnou pozornost. Shutterstock
Předsíň bývá často opomíjena, přitom si zaslouží velkou pozornost. Ne nadarmo se říká, že je tato místnost okem do celého bytu. Vítáme zde návštěvy a je to prostor, do kterého při vstupu do bytu vcházíme jako první. Podle architektů mají Češi tendenci předsíň značně podceňovat, bytoví designeři ji přitom považují za jednu z vůbec nejdůležitějších místností.

V České republice zřejmě neexistuje byt, ve kterém by předsíň chyběla. V našich zeměpisných šířkách je totiž předsíň v podstatě nutností - musíme mít kam odložit sezonní oblečení, kde pověsit kabáty, uschovat boty a podobně. I z toho důvodu třeba lidé žijící na jihu Evropy tolik předsíně nemívají. Obvykle si totiž mohou dovolit chodit v bytě v botách, nedělá jim starost, kam dát těžký zimní kabát a podobně.

Funkčnost na prvním místě

Předsíň by měla být v prvé řadě funkční a měli byste se snažit její prostor maximálně využít. Ideální je mít v předsíni vnitřní i vnější úložný prostor. Sezonní věci a boty mohou být schované za dveřmi skříně, aktuálně používané bundy nebo kabát můžete zase pověsit na vnější věšák. Určitě každý využije šuplíky - do nich lze dávat čepice, rukavice, šály nebo šátky. Samozřejmostí je botník a nezapomeňte ani na místo, kam si odložíte kabelku nebo klíče. V každé předsíni by pak mělo být místo k sezení - ocení to rodiče dětí i starší lidé.

Začněte od podlahy

Výběr podlahové krytiny do předsíně by se měl odvíjet od toho, zda jde o rodinný dům nebo byt někde v paneláku. Do předsíně v domě vchází totiž lidé rovnou z ulice, takže nejpraktičtější je zvolit dlažbu, která se snadno udržuje. Dlažba se samozřejmě hodí i do bytu, ale zde si už můžete dopřát i klidně dřevěnou podlahu nebo jiný materiál, například Novilon, přírodní korek, Marmoleum, plovoucí podlahu a podobně. Rozhodně ale nevolte koberec! A nezapomeňte položit před dveře rohož, ať se ještě před vstupem do předsíně zbavíte největších nečistot.

Jak opticky zvětšit malou předsíň

Řada domácností se potýká s tím, že jejich předsíň je jednou z nejmenších místností v bytě. Pocit stísněnosti může pomoci zmírnit dostatek světla. Nejlepší je denní světlo, ale pokud to vaše předsíň neumožňuje, nezoufejte. Hodně si můžete pomoci i světlou, nejlépe bílou výmalbou. Zázraky umějí i zrcadla. Pokud máte malou předsíň a toužíte po barevných stěnách, snažte se volit světlé odstíny například béžové nebo žluté barvy.

Volba nábytku

Pokud si můžete dovolit vestavný nábytek, je to určitě lepší volba. Hlavně z praktického důvodu - ve skříni ode zdi ke zdi a od podlahy ke stropu je totiž rozhodně více úložného prostoru. Pokud vám ale malé rozměry předsíně tuto variantu neumožňují, sáhněte po některém ze systémů modulových prvků. Jejich výhodou je, že si můžete pořídit jen ty části, které vám vyhovují a vybavení si doslova poskládat podle potřeby a možností.

Tip: Pokud ve vaší předsíni bojujete s každým centimetrem, vyberte si skříňky s malou loubkou a roletovými dveřmi - zaberou totiž méně místa než klasická dvířka.

Věšák

V žádné předsíni nesmí chybět věšák. Pokud máte větší místnost, můžete zvolit i samostatně stojící, v opačném případě se ale musíte spokojit s nástěnnými věšáky, které vám ušetří místo. Na háčky můžete pověsit nejen bundy, ale i třeba kabelky.

Botník

Boty můžete ukládat do skříně i polic. Jen si dejte pozor, aby hloubka a výška polic odpovídala velikosti vašich bot. Botníky by měly mít hloubku minimálně 35 až 40 cm. K dostání jsou botníky výklopné či dveřové, záleží jen na velikosti prostoru v předsíni a vašem vkusu. Praktickou vychytávkou jsou plastové vaničky, na kterých můžete nechat osušit mokré nebo zablácené boty.

Skříně

Předsíňové skříně se rozhodně nemusejí omezovat na jednu šatní tyč a pár polic. Uplatnění najdou i další možnosti vybavení - například nejrůznější koše, šuplíky nebo speciální mřížky na odkládání drobností. Při pořizování skříně do předsíně byste měli mít jasno, co v ní chcete skladovat, a podle toho se pak zařídit.

Zrcadlo

Ideálně by mělo být v předsíni zrcadlo, ve kterém uvidíte celou postavu. Může být nalepené na skříni a v menších prostorech vám dobře poslouží i nalepovací zrcadlová fólie.

Židle či lavice

Bez posezení se sice obejdete, ale jen do určitého věku. Starší lidé už nějakou židli či lavici v předsíni potřebují. Posezení ocení i rodiče malých dětí. Nejlepší je, když je alespoň malá lavice součástí předsíňové stěny, v malých předsíních pak můžete instalovat na zeď třeba jen sklopné sedátko, které tolik prostoru nezabere. Pokud rozměry místnosti neřešíte, můžete samozřejmě zvolit i větší samostatně stojící lavici, židli nebo taburet.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

České osobnosti ovládly ledovec. Letošní sezonu zahájil i herec Jan Čenský

Styl

Skutečně káva, zelený čaj a chilli zrychlují metabolismus, nebo je to jen mýtus?

Tech

Funkce na chytrých telefonech, která udržuje vaše hesla v bezpečí, bude brzy vypnuta

Zavřít reklamu