Bambus je textilní materiál budoucnosti! Proč je jeho vlákno lepší než bavlna?

 Interier 
10. května 2017 11:30 / Lukáš Bauer
  0
📷
2 fotografie v galerii
Bambus je volně rostoucí nenáročnou rostlinou s perfektními vlastnostmi pro využití v průmyslových odvětvích Shutterstock
Bambus je nenáročná rostlina s extrémně krátkou dobu růstu a jeho pěstování má velice nízký dopad na životní prostředí. Jeho využití je velmi rozmanité a používá se zejména na výrobu nábytku, potřeb do domácnosti a v posledních letech také textilií. Bambusové vlákno má totiž mnohem lepší vlastnosti než běžné materiály jako je len, nebo bavlna.

Bambusem je označováno několik odrůd stálezelených dřevnatých travních porostů. Jeho výskyt je velice hojný v jižní Americe, Střední Africe a také v jižní Asii, kde největší druhy mohou dorůstat délky až 40 metrů. Bambus slouží jako všestranný materiál, který se již tisíce let používá jako stavební a konstrukční materiál, k výrobě nábytku, v potravinářství, v zemědělství a také je součástí některých léčiv.

V posledních letech však získává velkou oblibu také bambusové vlákno, které se používá v mnoha různých textilních výrobcích. Vlákno z bambusových porostů má totiž až o 60% vyšší savost než vlákno z bavlny a proto je perfektním materiálem zejména pro výrobu koupelnového a dětského textilu. Bambusové vlákno má ale i další výhody mezi které patří antialergické a antibakteriální účinky stejně jako skvělá tepelná vodivost.

„Naše společnost je jedním z průkopníků ve výrobě koupelnového textilu s obsahem bambusového vlákna a mohu potvrdit, že v posledních letech zaznamenáváme stále rostoucí zájem o tyto produkty. Froté ručníky s bambusovým vláknem totiž našim zákazníkům nabízí unikátní antibakteriální vlastnosti, jemnost při doteku a vysokou kvalitu zpracování,“ uvedl obchodní ředitel společnosti Möve Michael Ostermayer. Möve je rodinná firma, která se specializuje na výrobu koupelnového froté již téměř sto let a představuje dnes špičku ve svém oboru.

Bambus obsahuje složku zvanou „bamboo kun“, která má přirozené antibakteriální a bakteriostatické vlastnosti, jenž tyto rostliny chrání před bakteriemi a plísněmi a proto přítomnost bambusového vlákna v textilu dokáže zničit až 70% nežádoucích bakterií. Tímto zabraňuje vzniku nepříjemných zápachů při častějším používání.

Tkanina také působí na dotek příjemným chladivým dojmem, ale zároveň má i skvělé tepelně izolační vlastnosti. Látka s bambusovým vláknem je díky jeho struktuře také vysoce prodyšná a může tak přirozeně dýchat. Bambusová vlákna dokáží navíc díky své struktuře přirozeně ochránit pokožku před UV zářením. Kvalitní bambusové produkty jsou schopny zachytit přibližně 90 % škodlivých UV paprsků.

Unikátní vlastnosti vláken z této dřevité rostliny zajišťují výrobkům delší životnost a menší míru opotřebení i po mnoha použitích. Bambusový materiál je svými vlastnostmi srovnatelný se syntetickým, jeho absolutní výhodou je však přírodní původ a tedy i lepší vhodnost pro lidské tělo, zejména pak pro alergiky.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Jiří Mádl debutuje jako autor. Vydává knížku a dokončil scénář ke svému třetímu filmu

Styl

Vysoce citlivých dětí je mnoho. Prožívají náhlé záchvaty vzteku, smutku a běžné výchovné metody na...

Tech

Čína má novou ponorku, pravděpodobně s tryskovým motorem

Zavřít reklamu