Vyznáte se v žárovkách?

 Interier 
26. května 2017 05:34 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Moderní svítidla jsou úsporná a plní i dekorativní funkci. Shutterstock
Zřejmě už jste slyšeli, že klasické žárovky nejsou pro domácnost nejideálnější. A pravděpodobně vám už byly doporučeny diody. Jaký je mezi nimi rozdíl a proč se vyplatí?

LED žárovky (diody)

Podle odborníků jsou LED žárovky nejvýhodnější. LED zdroje světla ušetří až o 90% více energie než obyčejné žárovky. Navíc mají dlouhou životnost – při každodenním svícení by měly vydržet zhruba 25 let. K dalším výhodám patří, že jim nevadí časté vypínání a zapínání, jsou odolné vůči mrazu, nárazům a otřesům a nevyzařují žádné teplo. Díky tomu jsou bezpečné i při dlouhém svícení. LED žárovky mohou mít různý tvar, proto jsou i zajímavou dekorací. Nevýhodou je vysoká cena. 

Úsporné žárovky (kompaktní)

Jedná se o nízkotlakové rtuťové výbojky používané jako zdroj světla. Jde o úspornější náhradu klasických žárovek. Vyrábí se se závitem E27 a E14, proto jsou vhodné do běžných svítidel. Jejich životnost dosahuje někdy až 15 000 hodin. Úsporné žárovky nehřejí tak, jako běžné žárovky, ale nějaké teplo přesto vydávají. Úsporné žárovky jsou mnohem více rozšířené než LED, protože jsou na trhu mnohem déle. Jejich nevýhodou je, že nejsou vhodné do nízkých teplot a to, že se musí recyklovat, protože obsahují rtuť.  

Halogenové žárovky

Velmi úsporné jsou také halogenové žárovky. Po zapnutí se ihned rozsvítí na plný výkon. Jelikož fungují na principu rozzáření drátku tak, jako obyčejné žárovky, snadno se rozžhaví. Jsou ale efektivnější. Jejich světlo je velmi jasné a působí přirozeně. Kvalita světla těchto žárovek se nemění po celou dobu životnosti. Halogenové zdroje jsou vhodné pro krátké svícení, například na schodech, kde potřebujete mít okamžité osvětlení. Halogenové žárovky mají maximální svit, proto jsou vhodné třeba pro čtení. 

Klasické žárovky

Klasická žárovka funguje také jako zdroj tepla, čímž spotřebuje většinu energie. K samotnému svícení slouží nejvíc 10 %. Ze všech druhů má nejnižší dobu výdrže, zároveň je nejlevnější. Hodí se do míst, kde se často rozsvěcí nebo kam chodíte málo (sklep) nebo tam, kde se hodí i její výhřevnost (terária). Do roku 2018 se klasické žárovky mají úplně stáhnout z prodeje.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Vítěz Superstar Adam Pavlovčin vydává první singl a prozrazuje své nové umělecké jméno

Styl

Víra, že my sami můžeme život změnit k lepšímu, skutečně vede k lepší kvalitě života, potvrzují...

Dům a zahrada

Posedíte si rádi večer na zahradě? Zasaďte si květiny, které nejvíce voní v noci

Zavřít reklamu