Úchvatný nápad do bytu: Vytvořte si zelenou stěnu z živých rostlin!

 Interier 
08. června 2017 07:11 / Marie Popelková
  1
📷
4 fotografie v galerii
Zkuste si v bytě vytvořit stěnu z živých rostlin. Vypadá nádherně a pohled do zeleně vás uklidní. Internet
Popínavé a pnoucí rostliny nemusejí viset jen někde v květináči u okna. Lze z nich totiž vytvořit atraktivní květinové stěny, které vašemu bytu vdechnou punc jedinečné originality.

Živou zelenou stěnou můžete opticky oddělit třeba kuchyňský kout od obýváku nebo v koupelně oddělit toaletu od zbytku místnosti. Úžasně ale vypadají rostliny i na stěně a když květináče s převislými rostlinami zavěsíte před okno v různých výškách, nepotřebujete ani záclony. Závěs ze zelených rostlin se vám jen tak neokouká.

Pokud chcete, aby se pnoucí rostliny šplhaly vzhůru, potřebují stabilní oporu. Použít můžete třeba dřevěný kůl obalený mechem, bambusovou mříž nebo kus drátu.

Druhů rostlin, ze kterých si živou stěnu či závěs můžete udělat, je velká spousta. A do pěstování mnoha z nich se mohou pustit i naprostí začátečníci. Zkuste třeba některou z těchto rostlin:

Potos (Epipremnum pinnatum)

Popínavá rostlina se vzdušnými kořeny, listy široce srdčité, lesklé, kožovité, žlutě skvrnité, některé odrůdy mají listy žluté se zelenými skvrnami nebo bílé se zelenými skvrnami. Pěstuje se jako popínavá rostlina pnoucí se po kmínku nebo nějaké konstrukci nebo jako rostlina převislá. Při dobré péči může dorůst do délky i několika metrů. Květináč s potosem postavte na místo s vyšší vlhkostí a rozptýleným světlem. Zalévejte mírně. Nesnáší teploty pod 15 °C.

Šplhavý fíkus (Ficus pumila)

Na drátovitých stoncích nese drobné zvlněné listy srdcovitého tvaru, které tvoří hustý zelený koberec. Pěstuje se jako rostlina s převislými stonky nebo jako popínavá rostlina. Je ideální pro závěsné nádoby nebo se může plazit po mechové tyči. Vyžaduje dostatek vlhkosti – v době růstu ho hojně zalévejte a listy nezapomeňte často rosit. Je to pokojovka, které se bude dobře dařit i v teráriu nebo v koupelně.

Břečťan popínavý (Hedera helix)

Patří k nejméně náročným popínavým rostlinám, které lze pěstovat jak doma, tak i na zahradě, kde porůstá stěny. Břečťan roste na světle velmi bujně a listy mu zesvětlají. Čím chladnější a stinnější prostředí, tím má listy tmavší. Zalévat ho moc nemusíte, jen občas. Zato vám bude vděčný, když ho v zimě dáte do chladnějších prostor s teplotou kolem 10 °C.

Voskovka (Hoya carnosa)

Sukulentní rostlina s tuhými sytě zelenými listy. V bytě se jí bude dařit na parapetu okna s přímým sluncem, v květináči s drátěnou obručí, na kterou připevníte její výhony. Stonky po odkvětu nikdy neodstraňujte, pokvete z nich znovu. Pozor na natáčení květináče nebo dokonce změnu stanoviště, voskovka tyto manévry nesnáší.

Mučenka (Passiflora)

Díky svým krásným a neobvyklým květům se stane doslova ozdobou vašeho pokoje. Má ráda světlé slunné místo, kde jí nebude ohrožovat polední úpal. V případě, že se k ní slunce nedostane, květina poroste, ale nedočkáte se květů. Nezapomeňte na opěrnou konstrukci, ideální je obruč z drátu nebo bambusu. Mučence prospěje letnění na zahradě v květináči zakopaném do země, v době růstu ji nezapomeňte pravidelně zalévat a v místnosti se suchým vzduchem rosit. Přes zimu jí dopřejte oddech ve světlé chladnější místnosti.

Šeflera (Schefflera)

Vyhovuje jí světlá a polostinná místnost, nikoliv přímý sluneční svit. V bytových podmínkách dorůstá do výšky až 150 cm a šířky zhruba 60 cm. Zalévejte a v létě roste odstátou vodou. A pozor! Šeflera je jedovatá a její šťáva může dráždit pokožku a sliznici, takže při manipulaci si raději navlečte rukavice.

Filodendron (Philodendron scandens)

Tato popínavka je z celé rodiny filodendronů nejoblíbenější a nejméně náročná na podmínky a péči. Pěstovat ji můžete v závěsném květináči, ze kterého necháte její stonky volně splývat, ale i u mechového kmínku, okolo kterého výhony omotáte a drátkem nebo provázkem ještě zajistíte. Květináč s filodendronem umístěte na světlé místo mimo dosah přímého letního slunce, zalévejte pravidelně ale mírně a nezapomínejte často rosit, potřebuje totiž vysokou vzdušnou vlhkost.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Dcera heavy metalového bouřliváka Ozzyho Ozbourna, Kelly je těhotná

Styl

Coldbrew, opravdová lahůdka nebo další hipster trend?

Tech

Tahle elektrická nákupní taška je překvapivě levná. Na dálnici s ní ale nejezděte

Zavřít reklamu