Znáte tajemství umění rozložení nábytku v místnosti?
Plánování
Velkou výhodou je možnost zcela od základů začít s aranžováním nábytku například po broušení parket nebo pokládání plovoucí podlahy či nového koberce. Nic nebude vašim plánům stát v cestě, a bez potíží tak dle chuti postavíte všechno zařízení. Horší případ je situace s pevně vestavěným nábytkem, kde vám nezbude než ctít prostor toho či onoho kusu.
Skvělým pomocníkem je čtverečkovaný papír, který bez velké nutnosti geometrické zručnosti pomůže rozvrhnout postavení všech skříní, stolů, sedačky či postele. Zvolte si jednoduché měřítko pro zakreslení, ať vám v závěru nechybí půl metru prostoru pro váš psací stůl pod oknem nebo nepřebývají dveře, přes které se nebudete moci dostat do skříně.
Stavění
Nejprve se zaměřte na styčný bod pokoje, tedy ten, jenž dává oné místnosti výjimečný ráz. Je to okno s krásným výhledem, krb s plápolajícím ohněm nebo se jím stane masivní dřevěný stůl, který i v moderním bytě poukáže na kus historie v nás?
Naproti onoho centra pozornosti v místnosti je dobré umístit největší z kusů nábytku na sezení, aby z něj šlo zainteresované místo vždy dobře vidět. Následuje dotváření sezení do písmene L nebo U se stolečkem ne více než půl metru od sedacího prostoru pro snadný dosah. Tím vytvoříte pocit bezpečí, který již naši dávní předci nacházeli při sezení v uzavřeném kruhu okolo ohně.
Zbývající nábytek nestavějte jen tak okolo zdí, příliš by se ztrácel a neměl by možnost vyniknout. Zkuste naopak některé komponenty nasměrovat více do místnosti, necháte-li je odstávat v určitých úhlech, zapůsobíte nejen zajímavě, ale uhladíte také rohy a místnost bude působit harmoničtěji.
Speciální pozornost je pak vhodné věnovat velkým pokojům. Abyste předešli dojmu obrovského nevyužitého prostoru, můžete jej šikovným skládáním nábytku rozdělit na menší části, které využívají právě přistavěný nábytek. Jednoduše tak v obývacím pokoji uděláte kousek pracovny, ze které zároveň i vidíte na televizi nebo krb.
Příprava před stěhováním je klíčová, dobrým plánováním a vytvořením pravidel předejdete všem nesnázím i při stěhování a zařizování, čímž se ostré situace omezí až na doladění detailů.
Doplňky
Pokud již máte hrubě rozvrženo uspořádání nábytku, najděte si také chvilku na výběr správného množství, tvaru a designu vašich dekorací. A nezapomeňte, že méně je někdy více. Příliš přeplněné prostory vedou k zapadnutí jednotlivých doplňků, které tak ztrácí svůj smysl. Než tedy vyskládáte z krabic po stěhování všechny vzpomínky, které jste si za několik posledních let nasbírali, zaměřte se na jejich ladící styl, barvu, tematiku nebo jiné i soukromé pouto.
Kromě upoutání pozornosti na doplňky samotné, mohou při správném aranžování vyzdvihovat také výše zmíněný styčný bod. Dokážete s nimi také vyrovnat nebo zmenšit nepoměry v hustotě naskládaných kusů nábytku nebo zapracovat na neideálních detailech některého z opotřebených prvků.
Dbejte také na správnou skladbu doplňků dle jejich velikosti. Malé předměty patří dopředu a nahoru, zatímco velké předměty se neztratí ani blíže k podlaze a ke stěně. Nenechte z nich však vzniknout pouhé lapače prachu, ale vždy sledujte, co daný předmět ve vašem interiéru udělá za parádu.
Pro komplexnost vašeho dekorování si uvědomte také geometrické rozložení všech komponent. K nízké protáhlé sedačce se vertikální úzký obraz příliš hodit nebude. Naopak se bude hodit obraz plošně výrazný, který může být doplněn vytáhlými lampami nebo skříní s knihovničkou. Svou roli pak mohou hrát také košaté rostliny, které dokáží obohatit i velmi jednoduchý styl.
Dobrý pocit
Ať se však s nástrahami renovování vypořádáte jakkoliv, hlavní je, aby váš výsledný pocit po změně byl kladný a v novém se vám bydlelo na výbornou. Dočkáte-li se slov uznání a chvály i od návštěv, přátel a známých, vězte, že vámi zvolené řešení bylo to správné.