Pořiďte si ideální pohovku!

 Interier 
04. srpna 2017 07:04 / Marie Popelková
  1
📷
6 fotografií v galerii
Zejména byste se měli cítit pohodlně! Shutterstock
Posezení do obývacího pokoje je pravděpodobně jedním z nejčastěji měněných kusů nábytku. V průměru si nový gauč kupujeme každých 8 let. Přesto se vyplatí dobře vybrat.

Komu bude posezení sloužit

V první řadě je důležité brát v potaz, jak často a k čemu bude pohovka používána. Zda se na ní bude často sedávat, zda bude spíše pro hosty a zda se na ní bude i nocovat. Dále je dobré pamatovat na domácí zvířata a děti. Před jejich dováděním pohovku zřejmě neuchráníte. Zásadní je také velikost gauče. Je důležité, abyste kolem sedací soupravy mohli volně procházet. Malou pohovku je ale vhodné doplnit o křeslo nebo i taburet, který poslouží jako přídavné místo pro hosta, nebo si na něj můžete pokládat nohy. 

Moduly na míru

Současným trendem jsou rohové pohovky. Stavebnicové sedačky složené z různých modulů umožňují zařídit pohodlné sezení rodině přímo na míru. Důležité je, aby pohovka byla pohodlná a aby nás z ní nebolela záda. Proto by měla být výška sedáku od země minimálně 40 a hloubka sedáku alespoň 42 cm. Výška opěradla se doporučuje minimálně 45 cm.

Čalounění

Pokud hledáte pohovku do pracovny, kde bude využívána spíše sporadicky, můžete si dovolit sáhnout po jemnější látce. Pokud se však jedná o pohovku do obývacího pokoje, kde ji bude každodenně používat téměř celá rodina, je lepší zvolit hustě tkané čalounění. Odolnou látku poznáte podle její váhy v gramech na metr čtvereční. Zároveň byste se měli zajímat o to, jakou má pohovka odolnost proti oděru. Obvykle jsou pouze tři možnosti potahu: látka, alcantra a kůže.

Potahy

Mezi nejoblíbenější materiály patří mikrovlákno (alcantara). Jde o textilii luxusního vzhledu vyrobenou z tenkých vláken. Alcantra evokuje samet, má výjimečnou měkkost a vysokou odolnost proti opotřebení. Díky tomu, že má vyšší vlas, vytváří na ploše mapy. Alcantaru můžeme čistit vodou a neutrálním mýdlem. Kůže je přírodní materiál, který je velmi kvalitní, ale je třeba ho pravidelně impregnovat, aby se nevysušil. Jemné kůže se udržují pouze suchou cestou (vysáváním), kůže s vyšší odolností (hladká hovězina) snese i vlhký hadřík. Prodává se také pravá kůže, která je zalakovaná a tedy vysoce chráněná. Na údržbu takto čalouněné sedací soupravy pak stačí voda se saponátem, kterou setřete dosucha. I přesto, že je sedací souprava zalakovaná, zachovává si své původní vlastnosti včetně odolnosti proti tekutinám a skvrnám.​​

Rozkládací gauč

Je vždycky lepší, když sedáková plocha není zároveň lůžkovou částí. Důležitá je tedy konstrukce rozkládací sedačky. Nejlepším systémem je takový, který v prostoru určeném pro uložení lůžkovin obsahuje skládací konstrukci lůžka s rámem, roštem i matrací. Se sedákovou částí nepřijde tělo vůbec do kontaktu. Další možností je konstrukce, která pro lůžkovou část využívá opěrkovou část. Různých druhů konstrukcí rozkládacích sedaček je opravdu hodně, mnohé ale nejsou vhodné pro každodenní spaní. 

Konstrukce

Konstrukce sedačky je nejdůležitější částí. Kvalitní konstrukce zaručuje dlouhou životnost nábytku. Nejčastěji se vyrábí ze dřeva nebo dřevotřísky. Pokud chcete sedačku, která má opravdu dlouhou životnost, je dobré zvolit kovovou konstrukci. Sedačky s touto konstrukcí jsou sice o něco dražší, ale o to kvalitnější. Výplň by neměl tvořit molitan, ale vysoce elastická studená pěna a polyesterové rouno, které slibují dokonalejší prodyšnost. Sedáky se většinou skládají z více typů a tuhostí pěn. U tvrdších pohovek jsou doplněny o pružiny.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky