Jak vyčistit koberec s dlouhým chlupem?

 Interier 
20. července 2017 13:00 / Kateřina Kofroňová
  0
📷
2 fotografie v galerii
Koberce dodají místnosti teplo domova, ale je nutné je pravidelně čistit Shutterstock
Máte doma chlupatý koberec, který sice vypadá krásně, ale s jeho údržbou si nevíte rady? Koberce s dlouhým chlupem jsou velmi moderní, ale po určité době se nečistoty dostanou velmi hluboko a odstranit je všechny není zrovna jednoduché. Rady, jak správně postupovat, aby byl váš koberec stále čistý najdete v tomto článku.

Pravidelnost nade vše

Pokud chcete, aby váš koberec vypadal stále tak, jako když jste si ho přinesli z krámu, musíte se o něj starat s železnou pravidelností! Právě proto, že všechny drobky, vlasy, chlupy a další nečistoty zapadnou u těchto koberců hodně hluboko, je potřeba vysávat alespoň dvakrát týdně, ne-li obden. Na koberce s dlouhým chlupem navíc budete potřebovat vysavač s dostatečně vysokým sacím výkonem. Jedině tak odstraníte nečistoty z hloubky koberce.

Delší interval mezi vysáváním způsobí, že se vše do koberce zašlape a obyčejným vysavačem dostanete nečistoty ven jen velmi obtížně.

Dejte si na čas

Rozhodně nevysávejte tak, abyste si odškrtli, že máte hotovo. Vezměte si příklad z našich babiček, klekněte na kolena a pusťte se do práce se vší pečlivostí. Klasickou sací hubici vyměňte za co nejmenší, nejlépe za nástavec na čalounění. Je mnohem užší, a proto se dostane k nečistotám mezi vlákny mnohem lépe. Sice vám to zabere více času, ale pokud chcete mít koberec opravdu čistý, bude vás to stát trochu práce navíc.

Vysávání není jen tak

I nad takovou věcí, jako je vysávání, je dobré se zamyslet. Když to uděláte jen tak halabala, ničemu nepomůžete. Nejlepší je vysávat do všech směrů, nebo alespoň do kříže. Díky tomu objedete vysavačem všechny strany dlouhého chlupu a odstraníte tak všechny nečistoty.

Někdy stačí vyklepat

Máte-li doma jen koberec menších rozměrů, můžete ho venku nebo na balkoně jednoduše vyklepat. Pokud ho můžete přes něco přehodit, nebo klepat ve dvou lidech, je to ideální. Největší drobky se při klepání vysypou a co zůstane, vysajete vysavačem.

Mokrému čištění se nevyhnete

Jednou za čas se ale bohužel nevyhnete důkladnému čištění mokrou cestou. Drobky, chlupy a vlasy z koberce vysajete, ale i tak zůstává v koberci trochu prachu a nečistot, které na něj přenesete například bosýma nohama, tlapkami mazlíčků, nebo třeba neopatrným zacházením s jídlem. Kdo má děti, ví, o čem je řeč.

Proto se jednou za dva roky doporučuje mokré čištění, které vám buď udělá specializovaná firma, nebo si můžete přístroje na čištění vypůjčit. Než se do toho ale pustíte, nastudujte důkladně postup, protože neodborným čištěním můžete nadělat více škody, než užitku.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Dcera heavy metalového bouřliváka Ozzyho Ozbourna, Kelly je těhotná

Styl

Coldbrew, opravdová lahůdka nebo další hipster trend?

Tech

Tahle elektrická nákupní taška je překvapivě levná. Na dálnici s ní ale nejezděte

Zavřít reklamu