Jak rostlinám obstarat pravidelnou zálivku během doby vaší nepřítomnosti?

 Interier 
19. července 2017 17:01 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Vzhůru na dovolenou! S pár triky přežijí pokojovky bez problémů Internet
Opustit domácnost na delší čas (nejen o dovolené) přináší otázku co s kytičkami, zvláště když nechcete obtěžovat sousedy. Pokojové rostliny se však o sebe mohou postarat samy – poradíme, jak jim to ulehčit.

Zásadní otázkou bytí a nebytí pokojových květin je přiměřená zálivka. Lidé to většinou řeší umístěním květináčů do hlubší nádoby s vodou, kterou v místnosti postaví tam, kam naplno nesvítí slunce, a klidně odjedou. 

Tento standardní postup má však pro květiny k ideálním podmínkám daleko. Jeho výsledkem bývá uhnívání kořenů, ulehlý a zkyslý substrát, což rostlinám samozřejmě neprospěje.

Hydroponie vyřeší starosti se zálivkou jednou provždy

Nejjednodušší péči o pokojové květiny mají majitelé hydroponických nádob. Před odjezdem podle ukazatele pouze zkontrolují stav hladiny, případně do zásobní nádoby dolijí vodu, která rostlině vydrží dva až tři týdny. 

Pokud odjíždíte na delší dobu, přidejte do vody speciální hnojivo, jež zajistí potřebnou výživu. V každém případě nezapomeňte rostliny umístit na stinné místo – a to vždy, nejen při hydroponickém pěstování. 

Dva týdny: bez problémů se zavlažovačem

Čtrnáct dní bez zálivky vydrží fíkusy, difenbachie, sindapsusy a především sukulenty. U ostatních rostlin už je důvod k obavám, nejcitlivější pokojovky se už ze sucha nemusí vzpamatovat. Tomu ale můžete předejít s pomocí zavlažovače v podobě skleněné koule, díky níž vydrží bez zalévání mnohem déle.

Skleněnou kouli naplníte vodou přes úzkou trubici, kterou pak šikmo zasadíte do zeminy. Rostliny si postupně berou vláhu bez uhnívání kořínků. Zavlažovací koule navíc vypadají dekorativně, máte na výběr různé barvy, vzory a velikosti.

Provázek a nádoba 

Tato metoda využívá provázku jako distributora vody z blízké nádoby. Vezmeme si misku, kbelík apod. a naplníme vodou. Do vody ponoříme provázek z přírodního vlákna (bavlna, len – např. lněný knot, tkanička do bot) tak, aby byl ponořený alespoň 30 cm. Druhý konec provázku zapíchneme do květináče, třeba s pomocí šroubováku. Vzdálenost mezi květináčem a nádobou by měla být co nejkratší, max. 10 cm. Nádobu s vodou je dobré umístit výše než květináč, není to ale nezbytné. U rostlin v truhlíku umístíme provázek ke každé květině zvlášť.

PET láhev 

K tomuto způsobu závlahy nám postačí obyčejná plastová láhev s uzávěrem. Objem láhve zvolíme dle velikosti rostliny. Z láhve odřežeme dno a do víčka vyvrtáme několik dírek. Pomůže nám nahřátá jehlice, šídlo, otvírák, vrtačka apod. Víčko našroubujeme na petku, zapíchneme do zeminy a naplníme vodou. Rostlina si bude odebírat vodu dle potřeby.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Televize je stále oblíbené médium, v průměru před "bednou" prosedíme až 4 hodiny denně

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod