Zasmrádlá houbička na nádobí obsahují stejně bakterií jako lidské výkaly. Jak s ní zacházet a jak často ji měnit

 Interier 
07. února 2021 09:21 / Kateřina Kofroňová
  0
📷
5 fotografií v galerii
Hygienické podmínky v kuchyni jsou na prvním místě Depositphotos
Odporný zápach, který se už po pár dnech může linout z kuchyňských hadříků nebo houbiček na nádobí, zná asi každý. Nejen, že zápach je tak silný, že je cítit na desítky centimetrů daleko, ale společně s ním se v pomůckách na mytí nádobí nachází i miliardy bakterií. Co ale s tím?
Nejnovější

Kancelářský nábytek

Dokonce prý na světě neexistuje jiné místo s tak vysokou bakteriální hustotou. Houbička na nádobí obsahuje bakterie z jídla, ale i pokožky či jiných předmětů, se kterými přijde do kontaktu, a nabízí jim dokonalé podmínky pro život. Vlhko, teplo a nekonečný přísun živin jim totiž jedině prospívají.

Každodenní používání zasmrádlé kuchyňské houbičky, ale rovněž i kuchyňských hadříků, které jsou plné bakterií, může mít dokonce vliv na zdraví člověka. O zubní kartáček se stará většina z nás a pravidelně jej mění, ovšem houbičku na nádobí málokdo. Přitom dopad na zdraví je srovnatelný.

Německá studie

Podle německé studie z roku 2017, kdy experti zkoumali 14 běžně používaných kuchyňských houbiček, obsahuje kuchyňská houbička neuvěřitelných 362 druhů různých bakterií. Na centimetru čtverečním jich bylo naměřeno dokonce 82 miliard. Z toho Dr. Egert, mikrobiolog z univerzity Furtwangen v Německu, odvodil, že má houbička na nádobí stejnou hustotu bakterií jako lidská stolice.

Proč tolik zapáchá

Pach je sloučenina, kterou produkuje metabolismus bakterií. Houbička na nádobí obsahuje také bakterii Moraxella osloensis, která je zodpovědná hlavně za zapáchající špinavé prádlo. Pro zdravé lidi je v podstatě neškodná, slabším jedincům může způsobit infekci. A právě proto i houbička ve vaší kuchyni tolik páchne. Bakterie se živí tukem, který následně tvoří i složku bakteriálních exkrementů. A právě exkrementy bakterií tolik zapáchají.

Čištění nemá smysl

Možná si říkáte, že když budete hadříky nebo i houbičky pravidelně prát, nakládat do octa, sody, citronu nebo chemických přípravků, zápachu i bakterií se zbavíte. Opak je bohužel pravdou. Nejsilnější bakterie přežijou a následně velmi rychle kolonizují oblasti, které méně odolné bakterie v procesu čištění opustily.

Pravidelná výměna

Jediné, co je opravdu účinné, je zkrátka houbičku pravidelně vyměňovat, nejlépe jednou za týden, a to hlavně tehdy, pokud máte slabší imunitu. Nejpozději je nutné houbičku třeba vyměnit ve chvíli, kdy ucítíte typický zápach. Ovšem ve vlastním obydlí jsme vůči pachům méně citliví, jelikož jsou zkrátka "naše" a nemusíme je vzhledem k pozvolnému vzniku vůbec zaznamenat.

Jak udržet houbičku déle čistou

Pokud houbička zapáchá, není jiné cesty, než ji vyhodit. Můžete však prodloužit její životnost tím, že se o ni budete lépe starat ještě předtím, než k tomu dojde.

Na různé práce různé houbičky

Nepoužívejte jednu houbičku zároveň na otírání masa, ovoce, čištění zbytků potravy z kuchyňské linky nebo sporáku či dokonce utírání prachu nebo ukáplé nečistoty ze země. Raději mějte vyhraněný jiný hadřík, anebo lépe používejte jednorázovou papírovou utěrku.

Dezinfikujte houbičku

Všech bakterií se nezbavíte nikdy, ale pokud nemáte problém s imunitou, nemusíte mít o své zdraví obavy. Nejúčinnější je vložit ji v rámci mycího cyklu do myčky nádobí. Nejdůležitější je pustit program, který dosahuje vysoké teploty a trvá co možná nejdéle. V myčce na nádobí můžete umýt i řadu dalších věcí z domácnosti.

Houbičku vždy usušte

Čím mokřejší houbička, tím lépe se v ní množí bakterie. Důkladně proto vždy houbičku vyždímejte a dejte ji rovnou na topení.

Volte mezi materiály

Chcete-li udělat pro své zdraví a hygienu vašeho domova co nejvíce, používejte houbičky z antibakteriálních materiálů, a když můžete, volte jednorázové papírové utěrky, které po použití vyhodíte rovnou do koše.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Stylová města Itálie, která stojí za návštěvu

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít