Není briketa jako briketa, jejich kvalita se liší. Na co si dát pozor při nákupu

 Interier 
02. ledna 2021 18:01 / Šárka Sokolská
  3
📷
4 fotografie v galerii
Dřevěné brikety mají vyšší výhřevnost než klasická dřevěná polena Pixabay
Pokud topíte doma dřevěnými briketami, dávejte si pozor při jejich nákupu. Často se totiž liší svou kvalitou, která je důležitá kvůli výhřevnosti. Podle čeho se tedy řídit?
Nejnovější

Kancelářský nábytek

Dřevěné brikety jsou ideální pro ty, kteří neholdují plynovému topení ani kotlům na uhlí. Jde o čistě ekologické palivo, které neškodí životnímu prostředí. Tedy pouze v tom případě, že máte opravdu kvalitní brikety.

Dřevo versus brikety

Možná, že stále patříte k lidem, kteří jestě topí dřevěnými poleny, a na nevíte, proč přejít na brikety. Těch výhod, které mluví právě pro brikety, je hned několik. Hlavní je jejich snadná skladovatelnost. Jsou totiž mnohem menší než klasická polena, navíc  jedna tuna opravdu kvalitních briket má stejnou výhřevnost jako tři metry krychlové dřeva. Brikety, oproti polenům, mají vyšší výhřevnost a hoří až dvakrát déle, takže díky tomu není třeba tak často přiládat a hlavně vynášet popel. 

Jen piliny

Brikety na topení se vyrábějí pouze z čistých pilin, bez jakékoliv příměsi. Pokud jsou však do nich přidány další složky, klesá jejich výhřevnost, což samozřejmě není žádoucí. Velmi často můžete ve složení najít také chemická pojiva, což je naprosto nepřípustné. V briketách nemají co dělat také žádné rostlinné příměsi, barevné částečky ani kamínky. Proto při nákupu bedlivě čtěte složení briket, které je uvedeno na štítku.

Musí vonět

První, co by vás při nákupu briket mělo udeřit do nosu, je jejich vůně. Kvalitní palivo musí vonět po dřevu a pryskyřici, po ničem jiném. Pokud máte tu možnost, vezměte si jednu briketu do rukou a zkuste její tvrdost. Čím tvrdší dřevo totiž bylo na výrobu brikety použito, tím déle vám budou hořet. Nekvalitní palivo poznáte podle toho, že po něm zbude obrovské množství popela.

Malá nebo velká

Brikety se prodávají také v různých velikostech. Ta se odvíjí od druhu používaného kotle a samozřejmě také typu vytápěné nemovitosti. Určitě se vyplatí koupit více velikostí. Ty menší použijte na zapálení, většími pak můžete přikládat, jelikož vydrží déle hořet. Spálený popel pak můžete využít třeba při úklidu. Více na toto téma jsme psali zde.

Skladování

Nebojte se brikety skladovat v zahradním domku, protože jim nevadí vzdušná vlhkost. Tedy případě, že vám je dodají zabalené do igelitových pytlů. Dejte si však pozor, aby se k nim nedostala voda, která by mohla narušit složení, což by se negativně projevilo na výhřevnosti. Briketám rovněž nevadí ani přímé slunce. To sice způsobí, že změní barvu, ale na kvalitě výhřevnosti to nic nemění. 

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Stylová města Itálie, která stojí za návštěvu

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít