Pokud se chcete v zimních měsících dobře vyspat, je třeba tomu přizpůsobit několik věcí

 Interier 
14. prosince 2020 08:37 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Víte, na co se v chladném období roku zaměřit, aby se vám dobře spalo? Depositphotos
Kvalitní spánek je k nezaplacení. Pro to, abyste se dobře vyspali, potřebujete jiné podmínky v létě a jiné v zimě. Poradíme vám, na co se v chladném období roku zaměřit, aby váš spánek stál skutečně za to.
Nejnovější

Kancelářský nábytek

Ne každému se chce vstávat do mrazivého rána s chutí. Pokud ale chcete být plní energie a dobré nálady, můžete tomu pomoci tím, že si zajistíte optimální podmínky pro spánek.

Teplota a vlhkost vzduchu

Optimální teplota pro spánek je 17–18 °C. Zdá se vám to málo? Nezapomeňte, že pocitovou teplotu ovlivňuje také vlhkost vzduchu. V místnosti s velmi nízkou vlhkostí musíte mít o 2-3 °C vyšší teplotu pro dosažení stejné pocitové teploty, jako tomu bude v místnosti s optimální vlhkostí, která je 40–60 %. Vyšší vlhkost se nedoporučuje kvůli výskytu plísní a roztočů, to by už o zdravém spánku nemohla být vůbec řeč. Pokud doma bojujete s nízkou vlhkostí, zkuste častěji větrat, pořiďte si rostliny, které fungují jako přirozené zvlhčovače. Další variantou je pořídit si přímo zvlhčovač vzduchu.

Pokud máte problém s pocitem vlhkosti nebo chladu v posteli, podívejte se na svou ložnici od základů. Máte pod postelí úložný prostor? Jaký máte rošt ve vaší posteli, je pevný, laťkový, lamelový nebo pružinový? A co vaše matrace? Jak dlouho ji máte, není proležená, jaký je na ní potah? To vše totiž hraje důležitou roli.

Úložný prostor pod postelí

Pokud máte pod postelí úložné prostory a k tomu pevný rošt, doporučuje se mít dobře odvětrávanou matraci, jinak hrozí, že pot a vlhkost přejdou do matrace, a protože se nebudou mít jak pořádně odpařit, zastaví se o pevný rošt, začnou se vytvářet plísně a množit roztoči. A škrábání v krku neznačí jen příliš nízkou vlhkost prostředí a nachlazení, ale také právě tento problém. Příznaků je samozřejmě více, důležité ale je, že může dojít k poškození zdraví. Jak to řešit? Častým větráním místnosti, větráním matrací. Tím, že je budete nadzvedávat, aby pod nimi proudil vzduch.

Jaký rošt je ideální

Postelový rošt mimo jiné chrání vaše lůžko proti vlhkosti. Odvětrává a tím zabraňuje vytváření optimálního prostředí pro roztoče a plísně. Zkuste tedy popřemýšlet o laťkovém nebo lamelovém roštu - pohodlný přístup k úložnému prostoru umožňují, a to boční nebo výklopnou nožní částí. Navíc se jedná o lehčí rošty, než jsou ty pevné, takže se vám s nimi bude i lépe manipulovat.

Někdy je kámen úrazu v matraci

Pokud jste naopak dospěli k závěru, že změnu by potřebovala vaše matrace, podívejte se po taštičkové nebo pružinové matraci, které jsou výborně odvětrávané, a proto jsou vhodné na pevné rošty. U pružinových matrací je nabízena také zimní a letní úprava. Ta spočívá v nedocenitelné vlastnosti matrace v létě teplo odvádět a částečně lidské tělo chladit a v zimě naopak dokonale hřát. S výběrem té správné matrace si nechte poradit od odborníka.

Přikrývky a polštáře

Přikrývky a polštáře by se měly pravidelně větrat, nejlépe se zbavíte roztočů právě v zimě, kdy nízké teploty eliminují populace těchto nechtěných spolubydlících. Pořádně se podívejte také na to, zda výplň polštářů je jednotná a nevytváří chomáče, které vás při spánku tlačí. Špatný polštář může způsobovat bolesti hlavy a krční páteře. Zkuste tedy vyměnit náplň v polštáři, anebo polštář vyměnit třeba za zdravotní, který je anatomicky tvarovaný.

S náplní u přikrývek to je složitější, protože jsou prošité, a pokud by nekvalitní náplň způsobila nepravidelné vyplnění přikrývky, bude nutné ji vyměnit. V nabídce dnes jistě najdete přikrývky z dutého vlákna, ty jsou vzdušné, lehké, mají dlouhou životnost a snadno se udržují. Navíc výborně absorbují vlhkost, hřejí a jsou vhodné pro alergiky. V dnešním sortimentu nechybí ani ty péřové, u kterých je však náročnější údržba.

Když se partneři neshodnou

Někdy je ale problém v tom, že se partneři na podmínkách v ložnici neshodnou, jednomu vyhovuje více tepla, další dává přednost chladnějšímu klima. I to má ale řešení. Existuje jednoduchý fígl, díky kterému docílíte většího pocitu tepla, aniž byste zvyšovali teplotu v místnosti. Pomůže vám potah matrace. Díky potahu, který hřeje, vám bude hned pocitově tepleji. O tom, co včechno dokáže správná poloha ve spánku, jsme psali zde.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Stylová města Itálie, která stojí za návštěvu

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít