Zapalte si krb kdekoliv, třeba v paneláku. Přinášíme možnosti

Existují krby, u nichž není potřeba komín
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Interier 
07. prosince 2020 16:56 / Pixabay
  0   0
Toužíte mít doma krb, ale bydlíte v paneláku? Tento sen už si klidně můžete splnit. Existují totiž druhy krbů, u nichž není potřeba mít vývod do komína.

Nic nezútulní bydlení tak jako hořící oheň. Ten tanec mihotajících se plamenů dokáže krásně uklidnit a navodit opravdu příjemnou atmosféru. Krb navíc lze použít nejenom jako dekoraci, ale také pro vytápění. Pro takový krb je však potřeba komín. Ale i ten, kdo jej nemá, si může krb dovolit. A dokonce se u něj i ohřát, aniž by přitomu musel sáhnout po rekonstrukci.

Elektrický i topí

Chcete-li se nejenom dívat do plamenů, ale také se u něj ohřát, pak je elektrický krb pro vás ten pravý. Ten pro svůj provoz nepotřebuje ani palivo, ani komín. Takže vám odpadne jakékoliv složité čištění. Stačí jej dát do elektrické zásuvky a během chvíle si můžete užívat tepla i "plamínků". Ty vytváří soustava didod, větráky a plápolající látka, případně parní generátor. Nepočítejte však s tím, že by vám krb dokázal vytopit celou domácnost. Jde spíše o dekoraci, ale poměrně přijatelně cenově dostupnou. Vybrat si můžete z několik variant, existuje volně stojící, nástěnný nebo vestavěný krb.

Biokrb je bezkouřový

Pohled do skutečných plamenů vám nabídne biokrb, který spaluje denaturovaný bioalkohol. Ten je upravený tak, aby nezapáchal a hoří autentickým žlutým plamenem, ale nekouří a při hoření nevznikají žádné saze, ale vodní pára a oxid uhličitý. Takže je bezúdržbový a hlavně ekologický. Biokrb má navíc ještě jednu velkou výhodu. Jakmile dohoří náplň, sám se vypne, čímž plní i funkci bezpečnostní. Navíc některé náplně se prodávají navoněné, takže si můžete užít nejenom pohled do mihotajících se plamenů, ale také příjemnou vůni. 

Plynový i vytopí

Kromě lihových nebo elektrických krbů máte ještě jednu možnost. Zvolit plynový krb, který má uzavřenou spalovací komoru. Tady je ale potřeba udělat určité stavební úpravy. Spaliny je totiž potřeba odvádět odtahovým systémem ve zdi (koaxiálním odkouřením). Z venkovního prostředí je rovněž přiváděn vzduch pro hoření. Počáteční investice se vám pak vrátí v provozu. Hodina provozu plynového krbu vás vyjde přibližně na 10 Kč. Navíc takový krb lze částečně použít i jako topení. Dokáže vytopit byt o přibližně 60 m². Hoření tohoto krbu vypadá velmi věrohodně. Sice neuslyšíte praskání dřeva, ale nedílnou součástí bývají polena, které jsou vyrobena ze speciální keramické hmoty. Kromě krbu si můžete užívat v paneláku i další oblíbennou činnost. Grilování. Jaké typy grilů jsou vhodné pro tento druh bydlení, jsme psali zde.

Šárka Sokolská | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Děsivý hned po narození. Embrya megalodonů se vzájemně požírala už v lůně

Tech

Vysloužilé akumulátory z notebooků nevyhazujte, ale využijte

Dům a zahrada

Vypěstujte si domácí štěstí. Jde o drobnou nenáročnou rostlinku

Zavřít reklamu