Jak vybrat správná krbová kamna, abyste nezmrzli?
Nejdříve byste si měli ujasnit, jak velký prostor chcete kamny vytopit. Ta klasická dokáží zahřát většinou jen tu místnost, do které jsou umístěna. Pokud chcete vytopit celý dům, můžete si pořídit krbová kamna s teplovodním výměníkem, který napojíte na teplovodní rozvod.
Dejte si pozor na výkon krbových kamen
Rozhodně byste neměli podcenit výkon krbových kamen. Pokud místnost, kam plánujete kamna umístit, bude velká a výkon kamen malý, zaděláte si na problém. Když je budete přetěžovat, mohou přehřátím popraskat. Měli byste si dát pozor i na opačnou potíž. Pokud si pořídíte kamna s velkým výkonem a umístíte je do malého prostoru, zbytečně se vám zakouří sklo. Z těchto důvodů si raději změřte šířku a výšku místnosti. Parametry sdělte vybranému prodejci a on by vám měl být schopen říci, jaký výkon krbových kamen potřebujete. Dále zjistěte, zda tah komínu odpovídá výkonu kamen.
Litinová, kachlová nebo plechová kamna?
Poté, co si ujasníte výkon, měli byste přemýšlet nad tím, zda by pro vás byla vhodná litinová, kachlová nebo plechová kamna.
Litinová kamna se rychle zahřejí a sálá z nich teplo ještě dlouhou dobu po vyhasnutí. Pokud preferujete v domě okamžité teplo po zatopení, jsou pro vás ideální.
Kachlová kamna vypadají velmi dobře, udělají vám v bytě parádu. Mají sice dlouhou životnost, ale vytopení místnosti jim nějakou dobu trvá. Za to však disponují nízkou spotřebou dřeva. Stačí do nich přiložit jen párkrát denně a máte vystaráno. Stejně jako litinová kamna poměrně dlouho hřejí i po vyhasnutí. Kachle totiž velmi dobře akumulují teplo. Aby vám kamna dobře sloužila, osvojte si tato pravidla.
Kamna s dvojitým plechovým pláštěm dokáží vytopit poměrně rychle alespoň dvě místnosti vedle sebe. Ani v jedné z nich se už nebudete klepat zimou.