Na co se zaměřit, když se chcete zbavit prachu v bytě. Vysavač a prachovka nestačí

 Interier 
03. ledna 2019 12:24 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Usazování prachu v bytě lze eliminovat Depositphotos
Prach v bytě není jen estetický problém, ale mnohdy i zdravotní. Alergie na prach je totiž jednou z nejčastějších alergií vůbec. A jen prachovka či vysavač nemusí vždy účinně pomoci.

Až 90 procent prachu pochází přímo z nás – lidské tělo se loupe a odpadávají malé šupinky kůže tak, jak se kůže stále obnovuje. I z oblečení, z bytových textilií a nábytku se uvolňují drobná, sotva viditelná vlákénka. Tyto částečky jsou velmi lehké, vznášejí se ve vzduchu a usazují se na veškerých površích v bytě. Když se větrá nebo vzniká průvan pohybem osob nebo dveří, zase se z povrchu zvedají a víří ve vzduchu. Je tedy jasné, že zcela se zbavit prachu v bytě nelze, ale je možné snížit jeho tvorbu a usnadnit si úklid.

Pořádek ve skříni

Šatní skříně jsou doslova semeništěm prachu z oblečení. Vhodné je mít oblečení a další věci uskladněné v plastových krabicích, kde se prach drží a nevíří se. Oblečení, které nosíte zřídka, a sezonní věci ukliďte do plastových pytlů, budete je tak chránit. Snadněji se vám bude skříň uklízet, pokud nic nezůstane na jejím dně a bude možné ho tak setřít vlhkým hadrem. Poličky ve skříni a prostory kolem, pod i nad skříněmi pravidelně vysávejte a otírejte navlhko. Neskladujte po bytě kupy oblečení, a to ani v případě, že je šatstvo čerstvě vyprané a usušené. Vždy mějte oblečení v uzavíratelném koši.

Zkontrolujte vysavač

Jednou za čas nezapomeňte důkladně zkontrolovat vysavač. A to nejen přístroj jako takový, ale hlavně jeho filtry. Čistíte a vyměňujete je pravidelně? Také je dobré, položit si otázku, jak starý je váš vysavač. Časem jeho efektivita klesá. Investici do kvalitního vysavače s HEPA filtrem oceníte již po prvním úklidu. O místech v bytě, kde se prach nejčastěji usazuje, jsme psali zde.

Pořiďte si filtr vzduchu

Pokud vám prach působí zdravotní problémy, stojí za to pouvažovat o pořízení filtru vzduchu. Spolehlivě vás zbaví drobných prachových částeček. Jen mějte na paměti, že filtr vzduchu vám nenahradí klasický úklid. Větší částice a usazený prach musíte tak jako tak setřít sami, nejlépe vlhkým hadrem.

Měňte pravidelně povlečení

Ložní povlečení je dobré měnit kažý týden. Právě postel je totiž místem, kde je prachu vůbec nejvíce. Celou noc se tam střádají šupinky kůže a navíc vlákna z povlečení, a to všechno se s každým pohybem v posteli víří a rozptyluje po místnosti. Povlečení by se mělo prát každý týden a polštář a peřina by se měly alespoň 1x týdně důkladně vyklepat. Pozornost věnujte i kobercům a běhounům. Ty menší můžete i vyprat, větší kusy vyklepejte a důkladně vysávejte. Pokud však můžete, vyhýbejte se kobercům, které i přes vaši péči zachycují mnoho prachu. Také zvažte koupi nábytku s potahy, které nevstřebávají prach, například z ekokůže.

Omezte dekorace

Suché vazby, sušené květiny, různé drobné předměty vystavené všude po bytě – to s alergií nejde dohromady. S těmito "lapači prachu" si o zdravotní problémy dobrovolně koledujete. Proto jich mějte v bytě co nejméně.

Důležitý je směr úklidu

I taková maličkost, jakou je směr úklidu, udělá hodně. Vždy uklízejte shora směrem dolů. Prach nejprve otřete na poličkách a výše položených plochách v místnosti a až následně na těch nižších. Poslední je podlaha a závěrečné setření mokrým hadrem. Tímto způsobem se nejlépe zbavíte prachu. Úplněse sice prachu nezbavíte, ale když všechna doporučení dodržíte, bude se prach ve vašem bytě usazovat podstatně méně.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Zoufalý Ivan Vyskočil nevěří, že jeho syn spáchal sebevraždu. Jeho tělo ještě ani nepohřbili

Styl

Mirka (54): Sestra kvůli mně zemřela, nevyrovnala jsem se s tím roky

Tech

Mega raketa mise Artemis I má za sebou zkoušku mokrých šatů. Na Měsíc se poletí už v létě

Zavřít reklamu