Aby předsíň plnila svou funkci, nesmí v ní chybět několik věcí

 Interier 
27. prosince 2018 09:17 / Marie Popelková
  0
📷
7 fotografií v galerii
Předsíň je důležitá součást každého bytu Shutterstock
Předsíň bývá obvykle jednou z nejmenších místností v bytě. Přitom se do ní musí vejít velké množství věcí. Jak předsíň opticky zvětšit a jaký nábytek by zde neměl chybět? Prozradímě vám to v následujícím článku.

Předsíň musí být v prvé řadě vybavena tak, aby člověku dobře sloužila a usnadnila mu život. Ne vždy ale prostor předsíně nabízí ideální podmínky. Naštěstí lze spoustu slabin eliminovat nejrůznějšími vychytávkami.

Dejte předsíni světlo

Světlo je v předsíni hodně důležité. Nejlepší je to přirozené, které sem proniká oknem nebo prosklenou stěnou, která odděluje předsíň od zbývající obytné části bytu. Ne vždy je ale toto řešení možné. Pak nezbývá nic jiného, než světlo dodat místnosti jinak.

Opticky tmavou předsíň prosvětlíte světlou výmalbou. Ideální je bílá barva, ale klidně můžete zvolit i světlé odstíny béžové nebo žluté. Vzhledem k tomu, že je předsíň velmi fekventovaný prostor, někdo raději volí praktické samolepící omyvatelné tapety nebo barvy.

Velmi praktické je také osvětlení s fotobuňkou, které se rozsvítí vždy, když do místnosti vejdete. Pokud máte doma čtyřnohé mazlíčky a obáváte se, že by fotobuňku permanentně aktivovali, zvolte si takovou, která umožňuje manuální vypnutí. Mnohé fotobuňky lze také nastavit na určitou výšku, takže pak na malé psy a kočky nereagují.

Vestavný či samostatně stojící nábytek?

Hlavní funkcí předsíně je uložit sem kabáty, bundy a boty. Podle toho, co vám prostorové dispozice dovolí, můžete zvolit nábytek vestavný nebo v opačném případě samostatně stojící. První varianta je rozhodně praktičtější, protože skříní na míru využijete maximum prostoru a nevzniknou tak nikde hluchá místa. O tom, že bude i z hlediska estetického splňovat vaše představy, ani nemluvě.

Pokud ale nemáte dost místa na vestavnou skříň, zvolte některý ze systémů modulových prvků, které můžete libovolně poskládat podle prostorových možností. Do úzké předsíně lze zvolit skříňky s malou hloubkou a roletovými dveřmi, které zabírají méně místa než klasická nebo posuvná dvířka. Vždy ale mějte na paměti, že po rozestavění nábytku vám musí v prostoru zbýt alespoň 120 cm volného místa, abyste se mohli pohodlně obléknout či svléknout.

Co by v předsíni nemělo chybět

Pro pohodlnější nazouvání bot by měla být v předsíni nějaká lavice, taburet nebo pletený puf. Pokud se vám zde nic takového nevejde, pořiďte si alespoň sklopné sedátko, které můžete namontovat rovnou na zeď.

Po ruce byste měli mít i takzvanou nazouvací lžíci na boty, která výrazně usnadní nazouvání bot. Ocení ji hlavně starší ročníky nebo lidé s bolavými zády, kterým předklánění dělá problémy.

Pokud máte prostorné šatní skříně, do kterých všechny bundy a kabáty schováte, je to ideální řešení. Vždy se ale hodí mít v předsíni na zdi alespoň pár háčků, na které si bude moci své svršky pověsit třeba vaše návštěva.

V předsíni by pak nemělo chybět ani zrcadlo, abyste si před odchodem ven mohli zkontrolovat svůj vzhled. Nejlepší je, pokud v něm uvidíte celou postavu. Zrcadlo můžete nalepit na zeď nebo na dveře skříně.

Poslední nezbytnou věcí by měla být kvalitní rohožka, abyste si domů nenanosili zbytečně moc špíny. O tom, jak o rohožku správně pečovat, jsme psali zde.

Praktickou záležitostí je i stojan na deštníky, ale pokud ve vaší předsíni bojujete o každý centimetr, klidně se bez něj obejdete.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Zoufalý Ivan Vyskočil nevěří, že jeho syn spáchal sebevraždu. Jeho tělo ještě ani nepohřbili

Styl

Mirka (54): Sestra kvůli mně zemřela, nevyrovnala jsem se s tím roky

Tech

Mega raketa mise Artemis I má za sebou zkoušku mokrých šatů. Na Měsíc se poletí už v létě

Zavřít reklamu