Litinové nádobí dělí společnost. Někdo ho miluje, jiný zatracuje
Litina je čisté železo s vysokým podílem uhlíku, zpravidla nad 2,14 %. Své využití má napříč historií snad ve všech oblastech lidské činnosti a svoje si odsloužila i v kuchyni. Nezničitelné litinové nádobí se zpravidla dědilo po babičkách a čím bylo starší, tím lépe se s ním vařilo.
V dnešní době se vedle technicky pokročilých materiálů klasická litina do kuchyní vrací, a to velmi úspěšně. Litinové nádobí dnes najdete ve dvou variantách - surovou litinu bez povrchové úpravy a litinové nádobí smaltované. Liší se v omezeních, péči a vlastnostech. Pokud máte doma zanesené litinové hořáky nebo mřížky a nevíte, jak je vyčistit bez náročného drhnutí, přečtěte si náš článek zde.
Výhody litinového nádobí
Litina není sice tak dobrý vodič tepla jako hliník, ale stále je lepší než nerez. Vaření v litině je úspornější na energii. K tomu ale litina mnohem lépe akumuluje teplo a především velmi intenzivně a rovnoměrně teplo vyzařuje, čili sálá. Zkušení kuchaři si litinu oblíbili právě kvůli rovnoměrnému pečení nebo smažení při vysoké teplotě bez rizika vzniku studených míst a nerovnoměrného propečení.
Litinové nádobí smí do trouby všechno, s výjimkou kusů s dřevěnými úchyty. Litina samotná je magnetická, takže nádobí přirozeně dobře funguje na indukci bez nutnosti jakýchkoliv úprav.
Surová litina bez povrchové úpravy se po čase takzvaně vypeče a získá přirozenou nepřilnavost. Litina je čisté železo a uhlík, nehrozí tedy, že by se z ní cokoliv závadného uvolňovalo.
Smaltovaná litina má všechny kladné vlastnosti surové litiny v oblasti vedení tepla a akumulace. Smalt na povrchu představuje velmi odolnou a tvrdou vrstvu, která usnadňuje údržbu i používání, činí výrobek odolným proti mycím solím v myčce a kyselinám z potravin a umožňuje litinu “obléknout” do různých barevných variací. Smalt nelze poškrábat ocelovými nástroji.
Nevýhody litinového nádobí
Litina je velmi těžká. Ve srovnání s nerezovým a zejména třeba hliníkovým nádobím je několikanásobně těžší, a to se při manipulaci může zprotivit. Vyšší hmotnost může být limitující třeba při umístění do ledničky, ale kdo litinu kupuje, vesměs je s její hmotností smířený kvůli jejím výhodám.
Surová litina je náchylná k oxidaci (může rezavět) a je nutné ji často používat a udržovat trochu mastnou. Není vhodné v ní ukládat potraviny do lednice (vlhkost podporuje oxidaci) a v myčce se ničí.
Smaltovaná litina má křehký povrch a silný úder, třeba při pádu na dlažbu, ji nenávratně zničí, i když je taková vzniklá vada víc estetická než funkční.