Krásná dřezová baterie nemusí být vždy výhra. Na čem všem záleží?

 Interier 
25. února 2018 08:15 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Dřezové baterie musejí být hlavně praktické Internet
Když si jdou lidé vybírat do obchodu novou dřezovou baterii, obvykle je jako první zajímá design a cena. Jenže pokud se omezíte jen na tato dvě kritéria, můžete být nakonec ve výsledku více než zklamaní.

Dřezové vodovodní baterie jsou důležitým prvkem každé kuchyně podléhající jak posledním módním trendům v otázce designu, tak i nárokům uživatelů na celkovou funkčnost. Proto je i nabídka na současném trhu velmi široká. Není ale baterie jako baterie, a tak může být její výběr poměrně složitým úkolem zvláště tehdy, když jste v dané oblasti úplnými nováčky.

Při výběru dřezové baterie by měl každý vzít v potaz nejen design a cenu, ale také praktičnost ovládání, odolnost povrchu, životnost materiálu, umístění baterie a celkový uživatelský komfort. O tom, jak vybrat správný dřez, jsme psali zde.

Páková nebo kohoutková?

V první řadě je třeba rozhodnout, jaký typ ovládání u vodovodních baterií preferujete. Klasické kohoutkové baterie jsou v současné době již mírně přežité a svými přednostmi je v kuchyních „předběhly“ baterie pákové.

Pákové baterie vynikají zejména těsností a samotný způsob ovládání je snazší – páková baterie umožňuje nastavení teploty s mnohem větší citlivostí. I díky tomu slibuje značnou úsporu vody oproti bateriím kohoutkovým. Ty se v současnosti doporučují spíše do van. Pro použití u dřezu, kde je třeba doladit teplotu vody, jsou vhodnějším řešením pákové baterie.

Regulace vody   

Pokud přemýšlíte, jak v budoucnu ušetřit své peněžence, mělo by vás zajímat i to, jakým způsobem dochází u konkrétní vodovodní baterie k termoregulaci vody.

Baterie jsou směsové a termostatické. Úspornější jsou baterie termostatické, které udrží nastavenou teplotu, a to bez ohledu na to, jakou má teplotu voda v potrubí. Při každém spuštění tedy není nutné čekat, než „konečně poteče teplá“. Kromě teploty umožňuje i regulaci průtoku vody.

Stojánkové baterie

Velmi důležité je i umístění vodovodní baterie. K dostání jsou například dřezové baterie stojánkové, nástěnné a baterie, které se umisťují pod okno.

Dlouhodobě nejpopulárnější a v našich domácnostech nejčastější jsou baterie stojánkové. Jsou proto na ně kladeny velmi vysoké nároky co do kvality zpracování i jejich funkčnosti. Je možné je užít pro zapuštěný i klasický dřez a montují se přímo na kuchyňskou desku nebo na samotný dřez. 

Baterie nástěnné jsou umístěné na stěně nad dřezem. Na rozdíl od jiných typů je třeba si u nich hlídat rozteč, vzdálenost rozestupu vodovodních trubek ve stěně, která bývá standardně 100 nebo 150 milimetrů. 

Zajímavou „vychytávkou“ je speciální dřezová baterie umožňující umístění pod okno. Často se totiž může stát, že nemáte tak velkou kuchyni, abyste si mohli vybírat, kde umístíte okno a kde dřez, a nebo se vám zkrátka líbí, když se při mytí nádobí díváte z okna. Problém není ani komplikované otevírání okna. Existují totiž baterie, které se dají při manipulaci s okenním křídlem jednoduše zlomit a okno tak pohodlně otevřít. Poté baterii vrátíte do původní polohy.

Na životnosti záleží

Životnost vaší dřezové baterie prodlužuje kvalitní keramická kartuš. Méně kvalitní kartuš, například plastová nebo z jiného levnějšího materiálu, nedokáže tak dlouho odolávat tlaku vody, vodnímu kameni a dalším nepříznivým vlivům. Baterie poté prosakuje a z kohoutku kape, což po několika „prokapaných“ dnech a nocích rozhodně neulehčí vašemu rodinnému rozpočtu.

Velmi podstatným kritériem je i materiál, z něhož je vyrobeno samotné tělo baterie. Kvalitní vodovodní baterie jsou vyrobené z mosazi nebo slitin. Snadno se udržují a odolávají i značným teplotním šokům.

Vychytávka pro snadnou manipulaci

Pokud chcete, aby se vám v kuchyni dobře vařilo, musí být vše maximálně funkční.  A platí to i pro dřezovou baterii. Musí se vám s ní dobře manipulovat. Klidně si to v obchodě vyzkoušejte.

Zajímavým vylepšením, které vám v budoucnu usnadní život, je vytahovací hadice, se kterou omyjeme nádobí mnohem pohodlněji.

Vzhled baterie

Trh nabízí velmi širokou škálu baterií různých tvarů i barev, takže si vybere opravdu každý. Co se týče tvaru, dá se říci, že je vhodné dodržovat styl celé kuchyně – pokud jsou ostatní doplňky a různé detaily v kuchyni (například madla na skřínkách a podobně) hranaté, je vhodné zvolit hranatou baterii. Do kuchyně, ve které dominují oblé tvary, se zase hodí baterie oblé.

Nejčastěji asi v našich kuchyních najdete baterie stříbrné (chromové) barvy. Klasikou jsou baterie nerezové, které vhodně doplní oblíbené nerezové dřezy. V současné době jsou ale stále populárnější díky své odolnosti a originálnímu designu dřezy granitové. Nabízejí širokou škálu možných barev, proto je škoda je nesladit i s baterií.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Michal David oslavil šedesátiny s dvouletým zpožděním. Dostal ale multiplatinovou desku

Styl

Nestárneme jen věkem, ale také stresem. Díky němu rychleji stárne náš imunitní systém a přicházejí...

Dům a zahrada

Přilákejte včely na zahrádku. Modré květiny jsou pro ně výjimečné

Zavřít reklamu