Jak si uspořádat dokumenty, abyste vždy našli ten potřebný?
Systém je základ
Když si nestanovíte pravidla, začnete brzy ztrácet přehled o tom, kde který důležitý dokument máte. Skladujete navíc i ty papíry, které vůbec nepotřebujete. A ve změti všech možných lejster pak nenajdete dokument, který ve spěchu potřebujete.
Je potřeba si říct, co má smysl skladovat a co ne. Důležité dokumenty pak roztřiďte podle jasných kritérií, která vám později umožní účtenku či výpis najít.
Každou kategorii si označte
Vhodné je rozdělit si papíry do tří hlavních kategorií - dokumenty osobní, finanční a k věcem. Na každou použijte velký šanon, na jehož hřbet si napište, co všechno zde najdete.
Uvnitř si pak můžete kategorie členit ještě na různé oddíly, které zařadíte do papírových desek, obálek či průhledných plastových složek. Šanony můžete schovat do papírových krabic.
Co má smysl archivovat?
Bez debat schovávejte osobní dokumenty, jako jsou rodné listy, očkovací průkazy či lékařské zprávy, vysvědčení, diplomy a certifikáty ohledně vzdělání. Nezapomeňte na oddělení pracovní smlouvy.
Minimálně nějakou dobu se hodí schovávat účty za elektřinu, plyn a telefon. Samozřejmostí jsou smlouvy o spoření, pojištění či úvěrech. Archivují se i důležité kupní smlouvy na nemovitosti či automobil.
Účtenky od věcí si nechte, dokud trvá záruka
Kratší dobu, většinou po období trvání záruky, je vhodné schovávat účty od předmětů. Týká se to například vyměněných oken, střechy či podlah, ale také elektrospotřebičů, jízdních kol, lyží, telefonů, ale i oblečení, bot i dražších hraček, které byste třeba mohli někdy reklamovat.
Řada dokumentů se dnes již archivuje elektronicky. Mnoho zaměstnavatelů tak například předává svým lidem výplatní pásky, samozřejmostí jsou elektronické bankovní výpisy nebo účty za telefon. Digitálně si ale můžete uschovat i vyfocené účtenky.
Pokud ale patříte k lidem, kteří papíru nemají nikdy dost, můžete si z něj vyrobit i nábytek, jak jsme psali zde.