Vadí vám holubí nálety na váš balkon? Vyžeňte tyto ptáky jednou provždy

 Exterier 
31. prosince 2018 10:14 / Marie Popelková
  11   9
📷
5 fotografií v galerii
Holubi vypadají roztomile, ale jsou velkým rizikem Depositphotos
Modrošedý pták, který tak rád posedává na balkonech, přináší mnoho problémů. Nejhorší jsou potenciální nemoci, které může holub roznášet. Problém představuje hlavně jejich trus, který může lidem způsobit i nemalé zdravotní problémy. Je proto lepší holuby ze svého balkonu nemilosrdně vyhnat.

Nemocí, které mohou holubi přenášet, je opravdu hodně. A některé jsou opravdu zákeřné. Co všechno přenášejí holubi?

  • Ornitóza (přenášená bakterií chlamydie) – vypadá v podstatě jako trochu netypický, ale úporný „zápal“ plic. Pro lidi je vysoce nakažlivá.
  • Ptačí tuberkulóza – ta až tak nedecimuje plíce, ale zničí játra a slezinu. Více nebezpečná je pro samotné ptáky – papoušky, drůbež atd., kteří pak umírají.
  • Salmonelóza – průjmové a horečnaté onemocnění, vysoce nakažlivé pro lidi.
  • Roztoči – působí na člověka jako alergeny, spouští různé druhy alergií, nejčastěji astmatické.
  • Trichomoniáza - nakažena je prakticky celá populace holubů, záleží na stupni promoření nákazou. Jde o parazita.
  • Klíšťová encefalitida – známá nemoc, holubí klíšťata sice vypadají jinak než lidská, ale sají krev ráda i lidem.
  • Toxoplazmóza – parazitická choroba, která se nemusí nijak rozpoznat, ale parazit umí měnit i chování člověka, například lidé napadení toxoplazmózou víc riskují za volantem, u těhotných způsobuje potrat.

Finty, které moc nefungují

Mezi lidmi se rozšířily nejrůznější metody, jak holuby z balkonu vypudit. Ve skutečnosti ale moc nefungují.

Blyštivé CD

Jednou z nefunkčních metod je rozvěšení blyštivých CD nosičů na balkoně. Pravda je taková, že odlesky, které vadí mnoha ptákům, nechávají holuby zcela chladnými.

Bodce na parapetu

Na parapety, římsy, okraje střech a podobně si lidé instalují kovové bodce, které mají zabraňovat holubímu přistání. Jenže na holuby jsou bodce krátké. Pták prostě neusedne na parapetu nebo na zábradlí, ale zamíří rovnou bez mezipřistání na plochu balkonu. Pud hnízdit je zkrátka silnější.

Nalepovací siluety dravců

Někteří lidé ze zoufalství nalepují na okna siluety velkých dravců. doufají, že se jich holubi zaleknou a odletí jinam. Jenže ani tato finta moc nefunguje. Tyto nálepky slouží spíše k tomu, že se ptáci vyhnou bolestivé srážce s velkou skleněnou plochou. Jinak ale nijak nebrání holubovi přiletět na váš balkon a pořádně ho znečistit.

Metody, které fungují

Podle odborníků není snadné se holubů zbavit. Přesto můžete vyzkoušet pár způsobů, které údajně fungují.

Odchyt

Nejúčinnější způsob, jak se zbavit holubů, je jejich odchyt. Holubi jsou totiž dost vázaní na místo, kde se narodili, a tak právě tam chtějí také hnízdit a zůstanou tu, ať je vyháníte, jak chcete. Jenže odchycený holub se už nikdy nevrátí. Najměte si firmu, která vám holuby odborně odchytí. Ptáci pak budou humánně uspáni a jejich těla nakonec skončí v kafilerii.

Sítě

Další metodou, která prý funguje, jsou sítě natažené přes balkony. Přes oka se holub na váš balkon či lodžii nemá šanci dostat. Jejich výhodou je, že si sítě zvládnete nainstalovat i sami.

Sklo

Pokud vám sítě vadí z estetického hlediska, můžete pouvažovat i o zasklení balkonu. V tomto případě se už budete muset obrátit na profesionální firmu, která se na zasklívání balkonů zaměřuje. Získáte tak navíc jednu místnost, kterou lze využívat i v zimě, jak jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Petr Jákl exkluzivně promluvil o soukromí a přidal recept na dlouhé manželství

Styl

Jaké šperky jsou nejvhodnější, když máte citlivou pokožku

Tech

Rychlé pulzní laserové zbraně budou za několik let pálit z amerických stíhaček

Zavřít reklamu