Chcete zasklený balkon využívat i v zimě? Zatopte si v něm

 Exterier 
27. prosince 2018 15:26 / Marie Popelková
  5   2
📷
4 fotografie v galerii
Prosklený balkon nemusíte využívat jen v létě, ale i vzimě Depositphotos
Mnoho panelákových bytů má zasklené balkony. Je to nadsdandardní prvek, který s sebou přináší pozitiva i negativa. Když ale vyřešíte drobná úskalí, bude vám zasklený balkon sloužit celoročně a vy tak svůj běžný byt rozšíříte o další cenný prostor.

Bez zasklení slouží balkony obvykle jako skladiště nebo prostor pro pěstování bylinek a zeleniny. Ze zaskleného balkonu už ale lze vytvořit další obytnou místnost. Jako vždy ale má i v tomto případě mince dvě strany.

Výhody zaskleného balkonu

  • Zvětší se obytný prostor – je to velmi příjemné hlavně v menších bytech, zároveň zvýšíte hodnotu svého bytu.
  • Omezení prašnosti – uvádí se, že zasklením balkonu se omezí prašnost v přilehlém pokoji až o 90%, což je hlavně ve velkých městech velká výhra.
  • Zvýšení bezpečnosti – zasklený balkon je pro zloděje větší překážka než otevřená varianta.
  • Úspora energie – ušetříte energii za vytápění (cca od 20 do 30 %).
  • Ochrana před hmyzem – v kombinaci se sítí v jiných oknech se vyhnete náletům nepříjemných komárů, vos či jiného hmyzu.

Nevýhody zaskleného balkonu

  • Zvýšené riziko vzniku plísní – na skle se může kondenzovat voda, což zvyšuje vlhkost v balkonovém prostoru. Dá se tomu bránit pravidelným větráním.
  • Skleníkový efekt – v létě může být na zaskleném balkoně pořádné horko, hlavně na jižně orientované straně domu. Pokud se tomuto problému chcete vyhnout, je třeba zvolit vhodné zastínění a vybrat kvalitní zasklení.
  • Skla je třeba čistit – hlavně ve městech zasklený balkon či lodžie zabraňují vnikání prachu a nečistot do domu, o to více jich zůstane na vnějším skle a je tak nutné čištění a údržba.

Zimní pohoda na balkoně

Pobyt na balkoně nabízí obvykle hezký výhled na město či krajinu. Abyste si mohli komfort zaskleného balkonu vychutnat i v zimě, je dobré se zamyslet nad jeho vytápěním.

V zimě se totiž teploty na zaskleném balkoně příliš neliší od těch venkovních. Je jasné, že nemá smysl vytápět balkon v největší zimě, kdy teploty v noci klesají hluboko pod bod mrazu, ale zpříjemnit si chladnější dny a přitopit si na balkoně je bezesporu velmi příjemné. O tom, jak i malý balkon zútulnit, jsme psali zde.

Jak balkon prohřát

Existuje v podstatě několik způsobů, jak balkon prohřát.

Sluneční paprsky

Jestliže máte balkon obrácený na jižní stranu, s vytápěním vám bude pomáhat slunce. V létě budete mít možná trochu problém s přehříváním, ale v chladnějších dnech bude možná slunce k příjemné teplotě na balkoně stačit.

Teplo z bytu

Když už samotné slunce nestačí, přidává se další přirozený zdroj tepla, a to teplo z vašeho bytu. Když otevřete balkonové dveře, bude se balkon ohřívat zevnitř (a zbytek bytu ochlazovat).

Sálavá topidla

Když už nestačí slunce v kombinaci s vytápěním z bytu, budete muset sáhnout po jiném zdroji tepla. Může to být například elektrické sálavé topidlo (infrazářič), které ale neohřívá vzduch, ale spíše přímo lidi nebo věci, na které je natočeno. Máte tak teplo rychle a celkem levně.

Topení s ventilátorem

Další možností je pořídit si horkovzdušný ventilátor nebo přímotopný panel (konvektor), který je vybavený malým ventilátorem. Ohřejete tak i vzduch a pobyt na balkoně bude příjemný i během zimního období.

Plynová topidla

Když máte větší balkon, v úvahu připadá i plynové zahradní topidlo. Hořák uvolňuje teplo do celého okolí, navíc tato plynová topidla bývají vybavena kolečky, takže s nimi můžete lehce manipulovat a přesouvat je (na rozdíl od elektrických topidel).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Petr Jákl exkluzivně promluvil o soukromí a přidal recept na dlouhé manželství

Styl

Jaké šperky jsou nejvhodnější, když máte citlivou pokožku

Dům a zahrada

Jak si ochočit morče a naučit ho slyšet na jméno

Zavřít reklamu