Hliníková okna jsou velmi moderní a elegantní. Mají ale i své slabé stánky

Hliníková okna skvěle ladí s moderním interiérem
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Exterier 
28. prosince 2018 15:59 / Shutterstock
  0   1
Hliníková okna působí velmi elegantně a získávají si tak čím dál více příznivců, a to i přesto, že patří mezi nejdražší typy oken. Než se ale rozhodnete do hliníkových oken investovat, dobře si vše promyslete. I takové luxusní zboží jako hliníková okna má totiž své slabé stránky.

Hliník má velké množství kladů. Skvěle ladí s moderní architekturou i s extravagantním stylem interiéru a exteriéru. Jeho předností je pevnost, odolnost a nízká hmotnost. Hliníkové systémy mají obecně výbornou stabilitu a variabilitu, čímž získávají ve stavebnictví stále větší popularitu. Disponují i ​​lehkou opracovatelností.

Vysoké náklady

Zpracování hliníku je energeticky a finančně náročné. I kvůli tomu stojí hliníková okna opravdu hodně peněz. Běžný spotřebitel přitom ne vždy využije jeho vysokou užitnou hodnotu. Ta je na místě zejména v domech s velkými skleněnými plochami namáhanými tlakem větru a sluncem.

I když patří hliníková okna mezi nejdražší, jde zároveň o jedny z nejspolehlivějších typů oken. Jejich majitelé ocení nenáročnou údržbu, vysokou životnost a velice subtilní profily rámů.

Různé varianty

Z hliníkových profilů se běžně vyrábějí otvíravá, otvíravě-sklopná, posuvná, posuvně-sklopná okna a skládací systémy. Hojně se využívají zejména tam, kde jsou zapotřebí velkoplošná okna a standardní pevné zasklení až do čtyřmetrových výšek a desetimetrových šířek.

Existují rozmanité modely s mimořádně bohatou barevnou škálou. Oxidací se docílí mnohých odstínů šedé, hnědé, zlaté a černé. Ostatní barvy dosahují výrobci lakováním a práškováním. Výjimkou nejsou ani atraktivní hliníková okna, která mají jinou barvu v interiéru a jinou v exteriéru. Běžná povrchová úprava takovýchto oken účinně zabraňuje korozi a jejich údržba je jednoduchá.

I hliník má své slabiny

Za nevýhodu hliníkových oken lze považovat jejich vysoký součinitel tepelné vodivosti. To je kromě vysoké ceny další daň za nadčasový design, variabilitu a dlouhou životnost hliníkových okenních systémů.

I dnes se ale dají pořídit hliníková okna, jejichž tepelně izolační vlastnosti jsou velmi dobré a prakticky srovnatelné s plastem či dřevem. U těchto špičkových modelů ale musíte počítat s ještě vyšší cenou než u běžných hliníkových oken. Ne každý si tak může taková okna dovolit. O tom, jak vybrat správné střešní okno, jsme psali zde.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Šokující objev. Vědci odhalili nový orgán v lidské hlavě, který souvisí s rakovinou a nemocí Covid-19

Tech

Vědci už dlouho touží po jaderných hodinách. Nyní jsou k nim o krok blíže

Dům a zahrada

Přineste si z procházky pár šípkových plodů, zútulní domov a vnesou k vám atmosféru podzimu

Zavřít reklamu