Jaký materiál povlečení vybrat, když zima klepe na dveře

 Interier 
04. listopadu 2021 08:03 / Mirka Malá
  0
📷
1 fotografie v galerii
Bavlna a flanel mají zcela odlišné vlastnosti. Flanel je jemnější a umí zadržet více tepla, na zimu je tedy vhodnější. Shutterstock
Jaký materiál pro vaše povlečení vybrat, zvlášť nyní, když na dveře klepe zima? Mnoho lidí si myslí, že flanel je zcela určitě teplejší a na zimu se do ložnice tedy rozhodně hodí. Ale je tomu určitě tak?

Oba materiály, tedy flanel a bavlna, jsou si ve skutečnosti poměrně hodně podobné. A odborníci mají jasnou odpověď, který z nich je tedy doopravdy teplejší.

Jak se liší flanel od bavlny?

"Flanel není typ látky, ale druh zpracování, zatímco bavlna druh látky je," vysvětluje Travis Zhang, odborník na látky a textil.  Flanel tedy může být vyroben z bavlny, vlny či polyesteru. A nejčastěji se flanel vyrábí ze 100% polyesterové mikrovláknové příze, která je zcela odlišná od běžné bavlněné tkaniny.

Bavlněná látka je vyrobená z rostliny, jde tedy o přírodní vlákno. Polyesterová vlákna jsou syntetické polymery, které se často vyrábějí z plastu a jsou široce používány v textilním průmyslu. Polyesterová mikrotkanina se vyrábí z velmi malých a tenkých vláken, což dodává látce měkčí omak než většina bavlny, která je na omak ostřejší. Zatímco oba materiály jsou odolné, polyester bývá méně vzdušný než bavlna. 

Který materiál je tedy teplejší?

Nakonec opravdu záleží na tom, z čeho je zrovna ten váš flanel vyrobený. Obecně platí, že když porovnáme polyesterové flanelové a bavlněné povlečení, tak flanelové povlečení je teplejší a útulnější než to bavlněné a je také měkkčí. Důvod? Flanel je vyroben z měkké tkané nitě, vlákna jsou kartáčovaná, čímž je materiál měkký na omak. Hlavním důvodem, proč jsou flanelová povlečení teplejší, jsou jejich chlupatá vlákna, která pomáhají zachycovat vzduch a vytvářejí teplé kapsy. Takže tato chlupatá vlákna vlastně udržují lidi v teple. V konečném důsledku čím chlupatější látka, tím větší teplo. Dále čtěte: Udělejte si doma levnou voňavou dekoraci. Uschlým květinám tak vdechnete nový život.

Zdroj: Martha Stewart.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Daniel Landa se po koronavirových skandálech vrací k hudbě

Styl

Kalhotový kostým si razí cestu zpět do světa módy. Vypadá skvěle a je snadné jej stylovat

Tech

Indie se může řadit k vojenským supervelmocím. Má vlastní a také nejrychlejší hypersonickou střelu

Zavřít reklamu