Správná péče o dřevěné podlahy je důležitá. Zapomeňte na olejová mýdla či amoniak

 Interier 
02. listopadu 2021 10:00 / Šárka Sokolská
  1
📷
4 fotografie v galerii
Před čištěním si udělejte malý test propustnosti Pixabay
Dřevěná podlaha je krásná, ale i ona má své mouchy. Především je náročná na údržbu. Jen tak ledajaký prostředek totiž nesnese.

Žádné podpatky a už vůbec ne drápky domácích mazlíčků. To jsou dvě největší pohromy, které mohou vaši dřevěnou podlahu nenávratně zničit. Stejně tak mohou velkou paseku nadělat i nevhodně zvolené čisticí prostředky a především voda. Jak se tedy správně starat o vaše parkety či palubky?

Propustnost

V první řadě je potřeba vědět, jakou povrchovou úpravu vaše podlaha má. Pokud jste si nechali pokládat, určitě se řiďte pokyny výrobce, případně se zeptejte firmy, která vám ji instalovala, co by doporučila. Jestli jste ji "zdědili", pak na to budete muset jít vylučovací metodou, případně si udělat jednoduchý test. Matné povrchy jsou obvykle bez úpravy, případně ošetřeny voskem, což znamená, že budou hodně savé. Jestli si nejste jisti, udělejte si malý test. Pokapejte podlahu pár kapkami vody. Jestli na ní zůstanou, je podlaha nepropustná. Pokud se vsáknou, musíte být s čištěním opatrní. Stejně tak, pokud jsou v podlaze vidět spáry. Ty mohou propustit vodu i další chemikálie.

Lakování

Nové druhy podlah bývají často opatřeny polyuretanovým, uretanovým nebo polyakrylovým nátěrem. To je vrstva, která je odolná vůči vodě i dalším mokrým flekům. Čištění těchto druhů podlah bývá tak o něco snadnější, na druhou stranu je potřeba tuto ochrannou vrstvu obnovovat. 

Co neublíží žádné

Vaším základním vybavením by se měl stát smeták s jemnými štětinami a hadrový mop. Podlahy jsou totiž náchylné na poškrábání, proto i při zametání buďte opatrní. I jakýkoliv drobný kamínek nebo třeba malý střep vám ji může poškrábat. Používáte-li vysavač, mějte vždy nástavec se štětinami. 

Pozor na mazlíčky

Jestli chováte domácí mazlíčky, pravidelně jim stříhejte drápky. Stejně tak pravidelně uklízejte i zbytky granulí a další drobky, které se na podlaze mohou vyskytnout. Nábytek je vhodné opatřit filcovou ochranou, která zabrání poškrábání. Nezapomeňte ji však pravidelně obměňovat. Pokud se vám přeci jen podaří na podlaze udělat drobný škrábanec, zkuste jej opravit pomocí našeho návodu, který jsme psali zde.

Neutrální prostředky 

Pro všechny druhy dřevěných podlah platí, že čím neutrálnější pH, tím lepší. Vyhýbejte se čistidlům na bázi amoniaku a olejovým mýdlům. Tímto krokem byste mohli poškodit vrchní povrchovou úpravu, případně byste vytvořili šedavý povlak. Zbytky prostředků je dobré setřít čistou vodou, do níž můžete přidat pár kapek vonného oleje.  Podlahu stírejte dobře vyždímaným hadrem nebo mopem. Dlouhé působení vody by mohlo způsobit bobtnání dřeva a nenávratné poškození. Pokud si přeci jen nejste jisti, zda není podlaha příliš mokrá, můžete ji setřít suchým hadrem. Tím urychlíte i její schnutí. 

Tip na závěr

Dřevěné podlahy se nemají rády se slunečním zářením. To způsobuje jejich blednutí. Proto místa, která jsou na přímém slunci, chraňte pomocí žaluzií nebo závěsů. 

Zdroj: housebeautiful.com, ambiencehardwoodflooring.co.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Daniel Landa se po koronavirových skandálech vrací k hudbě

Styl

Kalhotový kostým si razí cestu zpět do světa módy. Vypadá skvěle a je snadné jej stylovat

Tech

Indie se může řadit k vojenským supervelmocím. Má vlastní a také nejrychlejší hypersonickou střelu

Zavřít reklamu