Dobře se vyspat ve dvou v jedné posteli nemusí být tak složité, jak se na první pohled zdá

 Interier 
24. května 2021 11:02 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Společné spaní by mělo být příjemné pro oba Pixabay
Asi každý má za běžné, že partneři či manželé spí spolu v jedné posteli. Jenže ne vždy je tato varianta ideální. Muži totiž často preferují jiný typ matrací než ženy, a tak se občas stává, že pro jednoho je spánek značně nepohodlný. Tato zdánlivě prekérní situace má však docela snadné řešení.

Společný spánek má určitě řadu výhod. Partneři si spolu mohou před usnutím povídat o tom, co během dne prožili, přitulit se k sobě a usínat tomu druhému v náručí. Jenže ne vždy je realita tak idylická. Společné spaní totiž může přinést i nejrůznější problémy. Například chrápání, skřípání zubů nebo mluvení ze spánku narušuje spánek druhého partnera. A to není vše.

Velká matrace není pro každého

Pokud se pořád nemůžete rozhodnout, zda zvolit jednu velkou matraci, nebo raději dvě malé, může vám dilema pomoci vyřešit tvar postele. Na postel s nízkými boky je vhodná velká matrace. Ta se na rozdíl od dvou menších rozloží na celou plochu postele, nebude se posouvat do stran a tvořit uprostřed mezeru.

V případě, že s vámi spí dítě, je jedna velká a pevná matrace pro partnery dobrou volbou. Postel bude pro všechny pohodlnější a bez mezer. Taková matrace je také vhodnější pro ty, kteří jsou zvyklí se k sobě tulit a mezera uprostřed by jim překážela.

Velká matrace může být naopak na škodu v případě, že na ní leží dvojice s výrazným hmotnostím rozdílem. To totiž vede k deformaci matrace člověkem s vyšší váhou, což negativně ovlivňuje kvalitu spánku toho druhého. Dlouhodobější spaní na zdeformované matraci má také negativní vliv na páteř a může způsobit závažné zdravotní problémy.

Muži preferují tvrdá lůžka, ženy měkčí

Všeobecně platí, že muži preferují spíše tvrdší lůžka a ženy měkčí, i když samozřejmě existují výjimky. Je zbytečné dělat kompromisy a ustupovat, praktické řešení se nabízí v podobě partnerských matrací. Každá má jinak tuhou ložnou plochu, takže si oba partneři vyberou tu, která jim vyhovuje. Pouhým otočením tak získají dvě rozdílné tuhosti matrací vedle sebe, aniž by vznikl nepraktický výškový rozdíl.

Jak vybrat partnerskou matraci

Stejně jako při výběru jakékoliv jiné matrace i zde platí, že výběr partnerské matrace byste měli přizpůsobit svým požadavkům. Důležitými parametry je tvrdost, profilace, složení, ortopedické vlastnosti apod. Velkou výhodou v případě dvou menších matrací je to, že každý si může zvolit matraci s takovými vlastnostmi, jaké mu vyhovují. Někdo totiž upřednostňuje matraci s paměťovou pěnou, jiný zase vyžaduje zónovou matraci, další trvá na pěnové matraci.

Dvě partnerské matrace ideálně zohledňují rozdílné potřeby partnerů. Každý si může vybrat matraci podle svých preferencí. Díky odděleným matracím se partneři nebudou vzájemně rušit. Otřesy způsobené otáčením zůstanou omezené na matraci neklidného spáče. Druhý z partnerů tak může snít nerušeně dál.

Údržba dvou matrací je také komfortnější než jedné velké. To snadno zjistíte během obracení matrace nebo praní potahů. Menší potah se snadno vejde do pračky a bude schnout rychleji a pohodlněji.

Někoho od pořízení partnerských matrací odrazuje žlábek, který mezi dvěma matracemi zákonitě vznikne. I toto se ale dá řešit. Položte na matrace pěnový matracový chránič. Skvěle zakryje mezeru, takže ani nepoznáte, že spíte na dvou matracích. Navíc je ochrání před znečištěním. O tom, že nejen matrace, ale také rošt je důležitý pro pohodlný spánek, jsme psali zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Stav Bruce Willise se údajně zhoršuje: Jeho chování je nevyzpytatelné a agresivní

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Tech

Rusko vzkřísilo muzejní obrněné transportéry BTR-50P. Jejich bojeschopnost je ale pochybná