Před Vánoci se molům v kuchyni velmi líbí. Zakročte proti nim dřív, než vám zamoří všechny zásoby

 Tipy a inspirace 
20. prosince 2023 11:11 / Ema Maxová
  0
📷
2 fotografie v galerii
Molům chutnají především vánoční ingredience Shutterstock
Zásoby na pečení vánočního cukroví přitahují kuchyňské moly opravdu mocně. Tzv. potravinoví moli tak v předvánočním čase mají v kuchyňských skříňkách a spižírnách doslova žně. Mají tam totiž k dispozici vše, co velmi milují.

Specialitou potravinových molů je, že po poměrně dlouhou dobu dokáží být nenápadní. Respektive, jejich záškodnictví si po drahnou dobu nemusíte vůbec všimnout, ovšem to nic nemění na faktu, že vaše zásoby na vánoční pečení jsou už dávno napadeny.

Co všechno moli milují

Moli milují hodně věcí a všechny máte před Vánoci doma. Kromě již zmiňovaných oříšků, mouky a cukru potravinoví moli neodolají ani sušenkám a čokoládě a dokonce si rádi dají i koření, sušené houby, které nemáte dobře uskladněné, a také řadu běžných zásob. Týká se to třeba rýže, ovesných vloček, luštěnin a řady dalších potravin.

Jak se molů zbavíte

V první řadě je potřeba říci, že jakmile moly objevíte, je už pozdě a všechny potraviny budete muset vyhodit. Často moly zaregistrujete až ve chvíli, kdy se po otevření dvířek skříňky nebo spíže na vás vyřítí celé hejno molů.

Celou skříňku nebo spižírnu pak musíte po vyhození všech potravin vyčistit a vydezinfikovat. Může se stát, že najdete také zakuklené housenky. Ty samozřejmě musíte rovněž zlikvidovat. Ani napadené potraviny, ani housenky nehažte do koše, ale vyhoďte je venku do kontejneru.

Molům je těžké se bránit. Jakmile si vyberou vaši domácnost, je konec a prevence je jen jedna. Ta spočívá ve skladování všech potravin v uzavíratelných nádobách. Jedině tak lze zajistit, že moli nenapadnou vaši čerstvě nakoupenou mouku na vánoční pečení. Dokáží se totiž úspěšně prokousat i papírovým obalem.

Pomoct mohou ale staré dobré babské rady. Moli totiž nesnášejí silná aromata. Zkuste tedy do skříněk a spíží instalovat například levandulový vonný pytlíček nebo také směs citronové a pomerančové kůry. Moli nesnáší také hřebíček či bobkový list. Moli se také dokáží utopit v misce s jablečným octem nebo pivem.

A pokud chcete vsadit na komerční odpuzovače, můžete vyzkoušet tzv. lapače, které sice fungují jen na samečky, kteří se v lapačích přilepí, nicméně budete muset počkat, než samičí populace vymře. K dispozici jsou rovněž různé gely a tablety.

Autorský článek, další zdroj: Housewife How Tos.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Velká chodidla nebo velký nos znamenají velký penis a další fakta a mýty, co o mužích panují

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve