Za chřadnutí orchideje může často přílišná péče. Jak se o květinu starat a co naopak nedělat

 Tipy a inspirace 
02. ledna 2022 14:21 / Šárka Sokolská
  0
📷
4 fotografie v galerii
Orchidej bývá krásná ozdoba každého interiéru Pixabay
Orchidejí se většina lidí bojí. Přitom jde o poměrně nenáročnou květinu, ale spousta lidí si myslí opak a svou přehnanou péčí jim spíše ubližuje. Co rozhodně nedělat?

Orchideje potřebují jedno. Stabilní místo, optimální zálivku, výživu a dostatek světla. Pokud mají něčeho moc, mohou se vám „odvděčit“ mnoha problémy. Naštěstí jsou květiny poměrně odolné, takže většinu běžných problémů lze rychle diagnostikovat a snadno odstranit. Představíme vám čtyři nejčastější.

Hnědnutí listů

Pokud orchideji začnou hnědnout listy od špiček, znamená to, že jste to přehnali s hnojením. Pravděpodobně jste použili moc silnou dávku, která může spálit kořenový systém. V takovém případě vyndejte rostlinu z květináče, odstraňte hlínu a zkontrolujte všechny kořeny. Ty zdravé jsou vždy pevné, mají šedozelenou barvu a jejich konec bývá většinou fialový. Uhnívající kořeny hned odstřihněte. Rostlinu pak přesaďte ideálně do nového substrátu, do kterého přidáte drcené uhlí. To pomůže zabránit dalšímu uhnívání kořenů. Dbejte na to, aby byly všechny kořeny uvnitř substrátu. A pro příště dbejte na správnou výživu květiny. Ideální jsou hnojiva ve spreji, která nepotřebují žádné odměřování.

Ochablé listy

Orchideje sice potřebují dostatek vody, ale pokud jí mají moc, projeví se to ochabnutím listů a kořeny mohou začít uhnívat. Pokud tomu tak je, na záchranu už je docela pozdě. Jediné, co můžete udělat, je rostlinu narychlo přesadit  do nového substrátu a odstřihnout stonky. Pak rostlině naordinujte 4 týdny sucha a sledujte, jestli to zvládne. Pokud nemáte doma žádný čerstvý substrát, použijte ten původní, ale dejte jej předtím vysušit do trouby. A pro příště stačí orchidej zalévat jednou do týdne tak, že ji na hodinu postavíte do misky s vodou. Pokud květinu rosíte, dbejte na to, aby se voda nikdy nedostala na květy.

Nevyvíjející se poupata

Vždy, když rostlina nasadí nová poupata květů, je to dobré znamení, že se jí u vás daří dobře. Ale pozor, v tomto stadiu bývají květiny hodně háklivé na jakékoliv zacházení. Pokud uděláte chybu, dočkáte se toho, že poupata začnou opadávat. Nejčastější příčinou je náhlá změna prostředí způsobená sezonními změnami, ale někdy to může být i průvan nebo nedostatek slunečního světla, ale i suchý a horký vzduch z topení. Proto je v době nakvétání nedávejte do blízkosti topení, zvláště v zimě, na druhou stranu se jim snažte zajistit dostatek slunečního světla. 

Skvrnitost

Péče o orchidej se během léta a zimy liší. Co květiny potřebují v tomto období, se dočtete zde. Zvláště v zimě se na květech mohou objevit skvrny. Nejčastější příčinou bývá houbová infekce. Napadené květy odstraňte, zajistěte orchideji dobře větrané prostory a použijte také šetrný fungicid, který plíseň zahubí.

Zdroj: orchidfriends.com, repotme.com.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Daniel Landa se po koronavirových skandálech vrací k hudbě

Styl

Kalhotový kostým si razí cestu zpět do světa módy. Vypadá skvěle a je snadné jej stylovat

Dům a zahrada

Jak řešit trable s oblečením. Zaseklý zip opraví vazelína, trčící kostici běžná náplast

Zavřít reklamu