Stačí jedna jediná surovina. Využijte sílu kastilského mýdla k očistě celé domácnosti

 Tipy a inspirace 
12. srpna 2021 17:02 / Šárka Sokolská
  0   0
📷
4 fotografie v galerii
Kastilské mýdlo je zcela přírodního původu Depositphotos
Stačí jedna jediná surovina a můžete si z ní vytvořit hned několik prostředků, s nimiž si vystačíte na úklid celé domácnosti. Řeč je o kastilském mýdle.

Kastilské mýdlo je biologicky rozložitelné mýdlo z olivového oleje, vody a louhu. Proto je také velice populární mezi vegany a vegetariány. Tento druh mýdla již po celá staletí lidé používají na vše od mytí obličeje a vlasů, až po praní prádla a čištění podlah. Proto určitě stojí za to jej vyzkoušet.

Prací gel

Máte-li doma alergika či vyhledáváte-li ekologické prostředky kvůli ochraně přírody, pak je kastilské mýdlo pro vás to pravé. Nezpůsobuje žádné podráždění kůže a neobsahuje těžká barviva ani parfémy. Tekutý prací prostředek si můžete vyrobit snadno sami. Stačí smíchat 1 šálek tekutého kastilského mýdla, 3/4 šálku jedlé sody, 2 a 1/4 šálku teplé vody a 1/4 šálku jemně mleté mořské soli. Míchejte vše tak dlouho, dokud se ingredience nerozpustí a nevytvoří homogenní směs. Poté můžete používat stejně jako běžný prací gel. 

Vhodné i do myčky

Z kastilského mýdla můžete vyrobit také skvělý prostředek pro mytí nádobí. Smíchejte trochu mýdla s 1 šálkem vody a 3 lžičkami citronové šťávy. Jemně protřepejte a prakticky máte hotovo. Při mytí nádobí nalijte 1 lžíci do komory pro tablety. Do prostoru také nalijte šálek bílého octa, který odstraní tvrdost vody. 

Univerzální čistič

Své domácí prostředky můžete ještě rozšířit o univerzální čistič. Smíchejte 1/2 šálku bílého octa, 2 lžičky tekutého kastilského mýdla a 2 šálky destilované teplé vody. K tomu přidejte pár kapek esenciálního oleje, který dodá vůni. Vše protřepejte a používejte na všechny omyvatelné plochy, a to včetně oken. Při jejich mytí se držte ještě několika zásad, které vám usnadní tuto práci. Jaké to jsou, jsme psali zde.

Silný odmašťovač

Na velmi odolné skvrny a nečistoty si vytvořte pastu ze 1/4 šálku kastilského mýdla
1 šálku jedlé sody, 1/2 šálku hrubé mořské soli. Ze všech surovin vytvořte hustou pastu, kterou naneste na znečištěná místa a nechejte působit nejlépe přes noc. Pasta je skvělá na různé připečeniny v troubě, na grilu či digestoři. Místo poté vyčistěte houbičkou nebo kartáčem a umyjte vodou smíchanou s octem. 

Zdroj info: www.countryliving.com, www.thespruce.com

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Felix Slováček po cévní mozkové příhodě září: Doktor mi nezakázal mi ani dobré jídlo, ani erotiku

Styl

Sexuální násilí má nejen psychické, ale také dlouhodobé fyzické dopady

Tech

Jak na instalaci Windows 11 na nepodporovaných PC. Krok za krokem

Zavřít reklamu