Díky jednoduchým trikům zbavíte vaši domácnost prachu

 Tipy a inspirace 
06. srpna 2021 14:24 / Šárka Sokolská
  0
📷
4 fotografie v galerii
Prach je velkým nepřítelem každé hospodyňky Pixabay
Prach je všude. Ať bydlíte na venkově, nebo ve městě. Přesto lze jeho tvorbu poměrně účinně regulovat. Víte čím?

Prach je z velké části tvořen především odpadlými kožními buňkami obyvatel domácnosti a chlupy jejich domácích mazlíčků. Na jeho složení se podílejí i zbytky jídla, popel z cigaret, zbytky vláken z oblečení a koberců, pyl z rostlin či plísně. Domů si jej z 60 % zanesete na botách, oblečení, anebo k vám pronikne kvůli otevřeným dveřím a oknům, zbylých 40 % se vytvoří u vás doma. Určitými kroky lze ale množství prachu poměrně účinně kontrolovat. 

Zvlhčujte s rozumem 

Pokud používáte doma zvlhčovače vzduchu, buďte opatrní. Vlhké prostředi totiž doslova milují roztoči, kteří se podílejí na výrobě prachu a v mnoha případech způsobují u člověka alergické reakce. Spotřebič proto nikdy nezapínejte na sto procent, stačit vám bude poloviční výkon tak, aby vylhkost v bytě byla v zimě v rozmezí 45 až 60 % a v létě pak od 40 do 55 %.

Investujte do rohoží

Jak už bylo řečeno, 40 % prachu si donesete domů na obuvi. Proto určitě nepodceňujte investovat do kvalitních rozhoží. Použijte vnější i vnitřní rohožky, zejména ty se štětinami nahoře, k zachycení nečistot. Rohože pravidelně perte nebo vysávejte, abyste zabránili usazování prachu v nich.

Největší lapače prachu 

Nevíte, kde se vám nejvíce usazuje prach, který pak snadno víříte? Pak se podívejte na podlahu. Pokud na ní máte koberce, máte i původce. Oproti pevným podlahám obsahují těchto částic několikanásobně víc. Proto není vhodné, abyste je měli v každé místnosti a hlavně po celých plochách. Pokud však na nich trváte, zvolte například běhouny.

Nepodceňujte péči o pokojovky

Pokojové rostliny vám pomohou nejenom pročistit vzduch, či zvýšit vlhkost, ale především pomáhají eliminovat množství prachu v domácnosti. To vše jen za předpokladu, že se o ně dobře staráte. A k tomu patří i pravidelné odstraňování vrstev usazeného prachu z listů. V opačném případě se z nich stanou lapače prachu. O tom, jak pokojovky správně zbavit prachu, jsme psali zde.

Co je přírodní, není vždy nejlepší 

A toto pravidlo platí především u postelí. Pokud používáte matrace, přikrývky i polštáře z přírodních vláken či peří, pak si vlastně tvoříte hnízdečko pro množení roztočů. Proto učitě volte kvalitní syntetická vlákna a pro lepší efekt můžete také použít ochranné kryty na matrace a pružiny postele. A nezapomeňte také povlečení pravidelně měnit, ideálně co týden.

Zdroj: www.bobvila.com, www.apartmenttherapy.com.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězda Modré laguny odhalila, že byla sexuálně napadena hollywoodským manažerem. Přes třicet let se o tom...

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Tech

Rusko vzkřísilo muzejní obrněné transportéry BTR-50P. Jejich bojeschopnost je ale pochybná