Jak na čistou vanu i bez chemie: Použijte grep, kastilské mýdlo nebo ocet

 Tipy a inspirace 
13. srpna 2021 14:03 / Šárka Sokolská
  0   0
📷
4 fotografie v galerii
Udržet koupelnu v čistotě bývá někdy nadlidský výkon Pixabay
I když ji pravidelně čistíte, vypadá vaše vana stále mdle a zašle? Než sáhnete po agresivní chemii, zkuste tyto osvědčené domácí recepty.

Koupelna by měl být oázou klidu v našem bytě či domě. Udržet ji v perfektní čistotě ale není zrovna jednoduché. Tato místnost je totiž neustále vystavena vlhkosti i mnoha nejrůznějším bakteriím, a stává se tak mnohdy rájem pro vznik vodního kamene, usazenin i plísně. A obzvláště na to trpí vana. Co skutečně na tyto nečistoty platí?

Vhodné i pro smalt

Na nepoddajné nečistoty trpí především smaltované vany. Zapomeňte však na agresivní prostředky a písky, které by je snadno mohly poškrábat. Na tyto typy van jsou vhodné kyselé čističe. V tomto případě pomůže ocet, ideálně teplý. Naneste si jej na houbičku a vetřete do míst, která jsou znečištěna. Nechejte patnáct minut působit a poté opláchněte teplou vodou. K octu můžete přidat také trochu jedlé sody. A nebo ji použít v další osvědčené kombinaci.

Peroxid vodíku

Jedlá soda vytvoří s peroxidem vodíku opravdu účinný čistič, který si poradí i s odolnými skvrnami ve vaně. Stačí smíchat 1 díl sody a 1 díl peroxidu, nanést na skvrnu, nechat působit 40 minut a poté smýt. Máte-li znečištěnou celou vanu, vytvořte si více roztoku a nalijte jej do láhve s rozprašovačem. Získáte tak opravdu účinný čistič van i umyvadel. Peroxid navíc využijete i při jiných domácích činnostech, o nichž jsme psali zde.

Grepová vůně

Pokud si chcete vaši koupelnu také provonět, vyzkoušejte sílu grepu. Stačí vám jeden větší plod, který rozzříznete, posypete hrubozrnnou solí a doslova jím vydrhněte celou vanu. Sůl postupně doplňujte. Nakonec vanu umyjte. Bude nejenom čistá, ale také krásně provoněná. Navíc tím budete šetrní i k přírodě. 

Kastilské mýdlo

K ekologickým prostředkům patří také kastilské mýdlo. Z něj vytvoříte v kombinaci s jedlou sodou a esenciálních olejů opravdu účinný čistič. Stačí vám hrnek sody, 3 lžíce tekutého kastilského mýdla, 15 kapek citrusového esenciálního oleje a 1 lžíce vody. Vše promíchejte, aby vám vznikla homogenní směs, dejte ji do uzavíratelné nádoby a používejte dle potřeby.

 Zdroj: www.bhg.com, theecohub.ca.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Felix Slováček po cévní mozkové příhodě září: Doktor mi nezakázal mi ani dobré jídlo, ani erotiku

Styl

Sexuální násilí má nejen psychické, ale také dlouhodobé fyzické dopady

Tech

Jak na instalaci Windows 11 na nepodporovaných PC. Krok za krokem

Zavřít reklamu