Jak na čištění úzkých váz. Pomůže rýže, skořápky nebo třeba tableta na zubní protézy

 Tipy a inspirace 
11. února 2021 13:53 / Šárka Sokolská
  0   0
📷
4 fotografie v galerii
Úzké vázy jsou krásné, ale velmi obtížně se čistí Depositphotos
Úzké vázy jsou moderní a krásné, ale mají jednu obrovskou nevýhodu. Špatně se čistí. Pokud ale budete používat následující fígle, bude pro vás jejích mytí doslova hračkou.

Přiznejme si, že čištění váz není ani zábavné a pokud jsou navíc úzké, není to vůbec jednoduché. Pravda je, že zrovna vázy s úzkým hrdlem však bývají používány nejčastěji, protože vypadají lépe než vázy široké. Ten největší problém však tkví v tom, že časem se na dně usadí nečistoty a sediment, o zápachu ani nemluvě. Proto je důležité vázu pravidelně čistit. Poradíme vám, jak to udělat opravdu jednoduše.

Nechejte to citronu 

O úžasných účincích kyseliny citronové či citronu bylo napsáno už hodně. Nicméně tato látka si poradí i se zanesenou vázou nebo karafou. Stačí dovnitř nasypat sáček kyseliny citronové, dolít jej teplou vodou a nechat působit. Čím déle, tím lépe. Váza bude po propláchnutí jak nová. Nemáte-li po ruce kyselinu citronovou, použijte obyčejnou šťávu z citronu, případně ocet.

Využijte skořápky

Skvělé abrazivní účinky bude mít spojení vaječných skořápek s kyselinou citronovou. Skořápky nadrťte, nasypejte do vázy a zalijte citronovou šťávou. Tento "přípravek" nechejte ve váze klidně několik dní. Občas s ní nezapomeňte trochu prokroužit. Díky tomu vám skořápky odstraní i zažranou nečistotu. Pak už jen obsah vylijte a vymyjte teplou vodou. Zbylé skořápky můžete použít třeba na bělení prádla. Jak na to i jaké další fígle s nimi můžete doma udělat, jsme psali zde.

Stačí hrst rýže

Další osvědčený fígl, který opravdu funguje, je pomocí obyčejné rýže. Menší hrst nasypejte do vázy, přidejte 1/2 šálku jedlé sody a dolijte teplou vodou po okraj. Hrdlo vázy pak utěsněte třeba dlaní a silně zatřepejte. Poté směs vylijte a odstraňte zbytky rýže. Zatímco rýže pomůže odstranit nečistoty a plísně, soda odstraní zápach. 

Nejenom na protézy

Máte-li v rodině někoho, kdo používá tablety na čištění zubních protéz, zkuste si jednu či dvě vyptat. Uvidíte, co taková tableta totiž umí i se zanesenou vázou. Tu naplňte teplou vodou a vhoďte do ní tablety. Ty začnou šumět a bublinkami vyčistí vnitřek vázy tak, že se bude lesknout jako zrcadlo. 

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Felix Slováček po cévní mozkové příhodě září: Doktor mi nezakázal mi ani dobré jídlo, ani erotiku

Styl

Sexuální násilí má nejen psychické, ale také dlouhodobé fyzické dopady

Tech

Jak na instalaci Windows 11 na nepodporovaných PC. Krok za krokem

Zavřít reklamu