Jak důkladně vyčistit matraci. Většina lidí jí nevěnuje potřebnou péči

 Tipy a inspirace 
05. března 2020 18:57 / Eva Vogelová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Matraci byste měli pravidelně vysávat  Depositphotos
Matraci používají všichni několik hodin denně, ale většinou jí nevěnují dostatečnou péči. Většina lidí přes ni natáhne prostěradlo a vyčistí ji jednou za čas, nebo nikdy. Nestačí, že si pořídíte matraci s odnímatelným potahem, který občas vyperete. Celková údržba matrace je základ pro kvalitní spánek.

Matrace se používá denně. Málokdo si však uvědomuje, pokud ji pravidelně nečistí, že se v ní nachází velké množství nečistot, prachu, roztočů či plísní. Kromě toho na ní mohou být i nějaké skvrny. Zjistěte, jak se s čištěním matrace poprat, aby se vám na ní dobře spalo.

Matraci vysajte

Předtím, než se pustíte do čištění matrace, měli byste ji vysát ze všech stran. Ideálně to proveďte s vysavačem, který má nadstavec na tkaniny. Pokud takový nemáte, vystačíte si i s klasickou trubicí. Vysáním zbavíte matraci roztočů a prachu. Nesnažte se vysávání urychlit. V tomto případě bude lepší, když si na něm dáte záležet a neodbydete žádné švy ani záhyby.

Zbavte se zápachu z potu

Když spíte, potíte se. Veškerý váš pot vsákne povlečení s matrací. Ložní prádlo pravidelně měníte. Stejně byste to měli dělat i s čištěním matrace. Když ji však dlouho nečistíte, pot z matrace může jít už i cítit.

K tomu, abyste se zápachu z matrace zbavili, vám bude stačit jedlá soda. Nasypte ji na matraci a houbičkou ji jemně rozetřete. Třením se jedlá soda dostane i dovnitř matrace a neutralizuje nepříjemný zápach. Nakonec zbytky jedlé sody vysajte.

Dejte sbohem skvrnám

Skvrny na matraci jsou častým problémem. Stačí, abyste si do postele vzali pití a nešťastnou náhodou jej rozlili. Pokud by nešlo o vodu, udělá se vám na ní flek. Skvrny od krve, potu či vína musíte z matrace odstranit co nejdříve. Když zaschnou, půjdou vám hůř vyčistit.

Smíchejte jablečný ocet s vodou v poměru jedna ku jedné. Nalijte malé množství na matraci a jemně skvrnu s pomocí houbičky či kartáče vyčistěte. Následně znečištěné místo posypte jedlou sodou a nechte působit několik hodin. Nakonec matraci vysajte.

Matraci pravidelně větrejte a otáčejte

Zhruba dvakrát do měsíce z matrace sundejte peřiny s prostěradlem a dejte ji ven či na balkon vyvětrat. Vždy, když se ráno vzbudíte, dejte pryč peřiny a nechte matraci větrat. Snížíte tím riziko vzniku plísní. Zhruba jednou za čtvrt roku byste měli matraci otočit, aby se rychle neproležela. O tom, co byste neměli vysávat, abyste si nezničili vysavač, jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Dům a zahrada

Naučte se v obchodě poznat zdravou vánoční hvězdu a vyhněte se chybám, kvůli kterým květina mnohdy...

Zavřít reklamu