Kam uložit návštěvu k přespání?

 Tipy a inspirace 
10. října 2015 23:08 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Příležitostné spaní pro Vaše návštěvy můžete řešit různými způsoby.  Wikimedia Commons/Bretz Wohnträume GmbH
Hosté, kteří se rozhodnou zdržet přes noc, vám po přečtení dnešního článku nevykouzlí vrásky na čele. Čas od času se tomu nevyhne nikdo z vás a určitě jste i vy někdy řešili situaci, kdy se přátelé, kamarádi dětí či příbuzní rozhodli u vás doma přespat a na vás zůstal úkol vymyslet, kam a jak je uložit.

Jak často míváte návštěvy přes noc?


V první řadě je nutné odpověď si na otázku: Jak často se u vás doma někdo zdrží přes noc? Pokud je to skutečně jen občas – řekněme třeba jednou do měsíce – věřte, že takovým hostům se zavděčíte prakticky čímkoli, hlavně když to nebude podlaha. Skvělou volbou jsou rozkládací sedačky, u kterých rozkládací systém nikterak neovlivní správné sezení ani kvalitu spaní. Ocení jí především vaši rodiče či prarodiče.

Ta, co se nerozkládá


Některé masivnější sedací soupravy nenabízejí možnost rozkladu, ale díky prostorné sedací části to nevadí. Někde stačí jen sejmout opěrné polštáře, jinde ani to není třeba, a lůžko je připravené. Do moderních interiérů si však dnes lidé mnohdy pořizují i subtilnější sedačky bez rozkladu, a pokud zvolí úzkou hloubku sedu, návštěva se na tomto kusu nábytku příliš dobře nevyspí.

Oblíbené rozklady


Častěji však sázíme na rozkládací sedačky či gauče. „Existuje více možností rozkladu, v zásadě je lze rozdělit do dvou skupin. Ta první nabízí výrobky s kvalitním rozkladem, který ukrývá zdravotní matraci; zde je možné spát i každodenně. A ve druhém případě jde o pohovky s obyčejným rozkladem; například se vysune šuplík, na který se položí sedáky nebo jiná část čalounění sedačky,“ uvádí designérka Věra Tomíčková.

Stále uklizeno


Rozkládací sedací soupravy jsou sice skladné a pro příležitostné přenocování vyhovující řešení, ale maximálně tak na jedno přespání, neboť lůžkoviny je třeba připravit a pak je ráno někam uložit. Máte-li dostatek místa, je výhodnější uvažovat o sklápěcích postelích. Varianty kam je umístit záleží na vaší fantazii. Sklápěcí postele se tradičně zaklápí do stěny, ale mohou být zabudované do vestavěné skříně se šoupacími dveřmi, na výšku nebo na šířku. Komfort spaní lze vylepšit libovolným výběrem roštů či matrací a dokonce máte-li matrace nové, zhotoví vám postel na míru podle jejich rozměrů. Postel je rozložená i složená doslova během pár sekund a s díky lůžkovinám upevněným popruhy není potřeba žádný další odkládací prostor.

Spaní jako na obláčku


Návštěvu, která nás nenadále překvapí a stráví u nás noc, můžeme uložit poměrně jednoduše na nafukovacím lůžku. Různé velikosti i typy postelí jsou na trhu v několika barevných variantách i cenových relacích, v provedení s „obyčejným“ textilním povrchem až po luxusní, v sametové úpravě. Podle provedení se jedná buď o matraci vsazenou do měkkého nafukovacího rámu, s opěrkou pod hlavu nebo vyšší dvojitou matraci, která je téměř stejně pohodlná jako klasická postel s pěnovou matrací. Některé typy se dají oddělit na dvě samostatná lůžka nebo spojit jako manželská postel v jeden celek. Samotná příprava lůžka je otázkou několika minut, neboť součástí nafukovací postele je elektrická pumpa. Stejně rychle jako je lůžko připravené k použití, tak je i složeno, protože pumpou se vzduch odsaje a matrace se složí do malého balíčku, který se bez potíží vejde na dno skříně.

Křeslo, nebo taburet


Další klasika? Rozkládací křeslo s područkami či bez, u něhož překlopením sedací části vytvoříte poměrně prostorné lůžko. O nic menší nemusí být ani jeho modernější verze – rozkládací taburet, jenž ve složeném stavu připomíná velkou textilní kostku. Na rozdíl od křesla působí v místnosti subtilněji, protože mu „chybí“ opěrná část. A dá se využít variabilně: na posezení, jako podnožka pod nohy nebo „postel“ pro občasné přespání.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Tech

Největší ponorkou druhé světové války bylo japonské monstrum, které mohlo na palubě přepravovat dokonce...