Jak správně zorganizovat šatník

 Tipy a inspirace 
31. srpna 2015 15:13 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Podle výzkumů má každý v šatní skříni minimálně 20 % oblečení, které nenosí a už ani nikdy nosit nebude.  Wikimedia Commons/Elke Wetzig
Jelikož doma bývají obvykle čtyři různé druhy skříní -na šaty, na prádlo, na užitkové předměty a šatník v předsíni -byla by chyba zorganizovat jen jednu z nich a ty ostatní nevzít v úvahu.

Vše na hromadu!

Při vyklízení šatníku se nejprve nejvíce hodí vše naházet na jednu hromadu. Vyndejte vše, co ve skříních máte, včetně všech doplňků. Základem dobře zorganizovaného šatníku jsou i umyté police, takže je nezapomeňte co nejlépe uklidit.

Zorganizovat oblečení ve skříni je už pak jednoduché. K sobě dejte stejné kusy - trička, kalhoty, kabelky atd. Oblečení, hlavně to pověšené, můžete srovnat podle barev. Nebo dejte na jednu stranu skříně oblečení do práce a na druhou na doma a volný čas. Vše už je jen na vás.

Základní pravidlo skříně zní: dávejte do ní jen ty věci, o kterých víte, že je v blízké budoucnosti budete nosit. A jelikož léto už klepe na dveře, ukliďte zimní bundy a kozačky jinam, aby se vám ráno nepletly k letním tílkům a šortkám.

Přehledné komínky

V momentě, kdy máte skříň připravenou, čerstvě vytřenou a opravené drobné nedostatky, můžete začít s novým uspořádáním. Vše, co můžete složit do úhledných komínků, dejte do jednotlivých regálů. Zejména pak trička, hladké svetry bez ozdob, vlněné šály a džíny se tímto způsobem skladují nejlépe. V klasickém prádelníku se mačkají či nejdou složit tak, abyste hned na první pohled viděla, jaké přesně máte.

Jednotlivé komínky roztřiďte podle vám vyhovujícího klíče. Uspořádání podle barev není nice špatný nápad, více však oceníte uspořádání podle druhu oblečení. Míchat lehká trička a huňaté svetry dohromady není nejlepší.

Správná ramínka

Halenky, saka, sukně, kalhoty a kratší šaty a kabátky pověste na ramínka v úrovni očí. Kupte si ramínka stejného druhu a barvy. Stejná ramínka zajistí přehledné uspořádání šatníku, žádný kousek nebude vyčnívat či se schovávat.

Máte-li velkou skříň a méně oblečení, sáhněte po širších dřevěných či elegantních polstrovaných.

V opačném případě vám zaberou spoustu místa, středně tenká ramínka z pevného plastu oceníte v menší skříni a při velkém množství oděvů. Tenoučká drátěná ramínka z čistíren nepoužívejte, nejsou pro dlouhodobé věšení prádla vhodná, mohou oděvy poničit a zdeformovat jejich tvar. Halenky a košile zapněte na několik knoflíků, aby nepadaly.

Organizujte

Organizace je polovinou úspěchu, alespoň co se skříní s oblečením a doplňky týče. Nebojte si pořídit úložné kontejnery a krabice. Buďte i trochu kreativní a podívejte se po různých DIY projektech. Svépomocí můžete skvěle uskladnit šály nebo šátky, podprsenky, ponožky i kalhotky. Další fígly na uložení najdete i u kabelek či bot.

Prádelník

Spodní prádlo a ponožky patří do prádelníku. Abyste v zásuvkách udržela pořádek a přehled, pořiďte si šuplík s přihrádkami. Na trhu existují s samostatné oddělovače, které udrží choulostivé kousky v bezpečí. Krajkové a hedvábné prádlo se snadno ničí, pozor si dávejte zejména na háčky u podprsenek. Tímto způsobem se dobře ukládají i pásky. Ty můžete buď stočit do zásuvky s přihrádkami nebo pověsit za sponu za háčky. Snadno se v nich i ve spěchu vyznáte.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Victoria Beckham prozradila, jak cvičí a udržuje si postavu. Tuto ověřenou techniku můžete vyzkoušet také

Styl

Skutečně teplé mléko pomáhá lépe usnout, nebo jde jen o mýtus?

Tech

Pentagon má oficiální UFO tým. Svět je z toho ale zklamaný

Zavřít reklamu