Několik tipů, jak si poradit z úzkou chodbou

 Tipy a inspirace 
22. července 2015 22:51 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Barva určuje nejen jak budete vnímat a cítit se v místnosti, ale dokáže také účinně ovlivnit a upravit nedostatky prostoru. Internet
Pokud i vy patříte k těm, kdo dennodenně zápasí s malým prostorem v předsíni nebo ve vstupní chodbě, pak právě vám jsou určeny následující řádky. Zkuste pár jednoduchých tipů, a život bude rázem lehčí!

1. Méně je více

Menší a hluboké skříňky i botníky do úzké chodby nepatří, lepší je pořídit si velkoformátovou vestavnou skříň na míru, se zrcadlovými dveřmi, jež prostor opticky násobí. Pokud to díky členitosti chodby opravdu nejde, snažte se umístit sezonní věci do skříněk, které zavěsíte doslova u stropu – jen je barevně slaďte s výmalbou, pak budou působit subtilněji. Abyste lépe dosáhli k jejich obsahu, pomůžou schůdky anebo sklápěcí systémy, které se běžně používají právě u vestavných skříní.

2. Další zrcadlo

Přidat k zrcadlu ještě jedno, či ho nahradit speciální akrylátovou fólií? Vyberte si sami. Fólie je však tak dokonalá, že na první pohled ani návštěva nezjistí, že nejde o zrcadlo. Využívá se jako ozdobný prvek na nábytková dvířka, rovněž ji lze aplikovat na dekorativní obklad stěny.

3. Aby bylo vidět

„Většina z nás má chodby špatně osvětlené, kdy světlo je pouze jedno a nejde s ním pohybovat. Velkou chodbu můžeme vybavit intimním bodovým osvětlením, například halogenovými žárovkami s možností jejich natočení – prostor bude působit mnohem menší a útulnější,“ uvádí Vendula Hladíková ze společnosti prodávající osvětlení. Více světel je vždy lepší volba, ostatně vybrat si lze i taková, jež nikde nepřekážejí a přitom svým designem fungují jako originální bytový doplněk.

4. Optické hrátky

Pokud zvažujete novou podlahu, pak myslete na to, že užší chodbu opticky rozšíří pokládka napříč, tedy ve směru kratší stěny. A naopak – kratší chodbu zdánlivě prodloužíte pokládkou podél. Zvýšit stropy se dá například s pomocí tapet, které mají svislý dekor; použijte je však jen na části stěn, pak tapeta více zaujme.

5. Nezapomeňte na dveře

Z chodby se vstupuje do dalších místností, proto se vyplatí sjednotit design všech dveří. Není to problém ani v případě, když některé máte klasicky otočné a další posuvné (ať do stavebního pouzdra, nebo po zdi). A dokonce lze sladit interiérové dveře i s dezénem dveří vchodových.

6. Vsaďte na sklo

Když není chodba vybavená okny, doveďte do ní světlo z vedlejších místností – skleněnými dveřmi. „Kromě standardních skel čirých, mléčných nebo tónovaných můžete zvolit variantu skla s vnitřním motivem, popřípadě pískované sklo,“ uvádí Petr Paksi ze společnosti dodávající bezpečnostní a designová skla. A dodává, že se právě skla s motivy či mléčná skla slibují zachovat i dostatek soukromí.

7. Jak na barvy


Nic nezkazíte bílým základem, i když je to už trochu nuda. Mezi neutrální barvy patří ještě odstíny béžové, hnědé či šedé. Pokud vsadíte na barvy, myslete jen na to, že teplé dokážou daný prostor pohledově zmenšit, naopak chladné barvy ho zvětšují. Chcete-li chodbu "rozsvítit", pomůže žlutá a oranžová. Ale snažte se dodržovat zásadu - použijete-li jiné než neutrální barvy, pak jimi vymaljete vždy jen jednu dvě stěny - výsledek bude vypadat zajímavěji právě při kombinaci dvou barev.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Zoufalý Ivan Vyskočil nevěří, že jeho syn spáchal sebevraždu. Jeho tělo ještě ani nepohřbili

Styl

Mirka (54): Sestra kvůli mně zemřela, nevyrovnala jsem se s tím roky

Tech

Mega raketa mise Artemis I má za sebou zkoušku mokrých šatů. Na Měsíc se poletí už v létě

Zavřít reklamu