Vyrobte si vlastní čistič na textil. Komerční přípravky strčí do kapsy

 Tipy a inspirace 
24. března 2018 14:08 / Marie Popelková
  1
📷
4 fotografie v galerii
Díky domácímu čističi bude vaše pohovka zářit čistotou Shutterstock
Pokud máte doma textilní sedačku a k tomu v bytě žijete i s dětmi, je velice pravděpodobné, že dříve či později se na sedačce vytvoří nejrůznější skvrny a fleky, které bude velmi obtížné vydrhnout. Pokud si ale vyrobíte vlastní domácí čistič na textil, žádná skvrna už nebude dostatečně odolná.

Čistič na textil navíc nevyužijete jen v případě špinavé sedačky s textilním potahem, ale i na polstrované židle nebo koberec. Jakmile tento přípravek jednou použijete, nebudete už chtít jiný. Jeho účinky vás totiž ohromí.

Výroba domácího čističe

Na výrobu domácího čističe na textil budete potřebovat jen tři věci:

  • 1 díl tekutého olivového mýdla
  • 1 díl teplé vody
  • jemný kartáč

Olivové mýdlo a teplou vodu smíchejte 1:1 a napěňte. Pak už jen stačí se pustit do boje s fleky, které dosud nešly odstranit žádným komerčním přípravkem. Mýdlovou hmotu rozdrhněte pěkně rovnoměrně a pak nechejte zaschnout.

Domácí prací prášek

Některé textilní potahy lze i sundat a dát do pračky. Pokud je chcete vyprat ekologickým domácím práškem, pusťte se do jeho výroby. Přichystejte si tyto ingredience:

  • 100 g glycerinového mýdla
  • 1 kg práškové sody na praní

Mýdlo nastrouhejte na jemno a smíchejte se sodou. Dávkování je 1 až 3 polévkové lžíce na jednu várku prádla, podle zašpiněnosti.

Co nejvíce platí na odolné skvrny?

Na bílé prádlo můžete použít peroxid vodíku, na barvené prádlo doporučujeme ocet, do kterého můžete po zředění s vodou přes noc namočit prádlo se skvrnami. U vlněných oděvů zabírá na skvrny spojení octa s alkoholem. Na bělení prádla nejvíce pomáhá citron, navíc krásně voní. Stačí do praní přidat jeden hrnek šťávy a i ty nejodolnější skvrny jsou pryč. Křída zase odstraní z oblečení mastnotu. O tom, jak z koberce odstranit krev, vosk či žvýkačku, jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Autorka My všichni školou povinní Markéta Zinnerová v slzách. Zemřel jí milovaný manžel

Styl

Proč stárnou muži pomaleji? Rozdíl mezi ženskou a mužskou pokožkou je obrovský

Tech

3D tiskárny kovů jsou technologií, která vylepší vesmírné cestování

Zavřít reklamu