Sháníte pronájem? Dejte pozor na ústní dohodu
Byty jdou momentálně na dračku. A to jak koupě bytů, tak i pronájem. Ten má však několik úskalí. Poradíme vám, čemu se vyhnout a na co rozhodně nespoléhat. Může se zdát, že z pozice majitele bytu máte vyhráno. Ale ouha, najít slušného nájemníka je dnes také docela složité. Většina lidí to zkusí bez realitní kanceláře a poptá se po známých.
Přátelská atmosféra
To má několik výhod: majitel bytu získá pocit jistoty, že nájemník bude platit vše tak, jak má. Také se přestane bát o případné vybavení bytu, které by mohlo u nezodpovědného nájemníka přijít k újmě. Dejte však pozor. Přátelská atmosféra při domlouvání nájmu nic neznamená, naopak se může velmi rychle obrátit proti vám. Proto je dobré nespoléhat se na ústní dohodu a uzavřít písemnou smlouvu, kde budou přesně stanovená vzájemná práva a povinnosti.
Realitní kanceláři zaplatíte
Pokud si přizvete na pomoc realitní kancelář, musíte jí už za sjednání nájmu zaplatit poměrně velkou částku. Navíc přitom stále nemáte jistotu, že v nájemní smlouvě budou hájeny vaše zájmy. Zpozorněte hlavně v případě, když po vás realitní kancelář ještě před vyhledáním nebo prohlídkou konkrétního bytu chce podepsat rezervační smlouvu na nájem bytu.
Tam může být stanovená povinnost zaplatit rezervační poplatek ve výši až 10 000 korun. Ty však v případě, že nakonec smlouvu nepodepíšete, propadnou realitní kanceláři nebo pronajímateli.
Bez realitky
Nájemní byt si můžete najít i přes specializované weby, které inzerují nabídky přímo od majitelů. Odměnu za inzerci těmto webům platí majitelé bytů. Nabídka je tady pestrá a máte velkou šanci, že se s někým rychle domluvíte.
Nájemní smlouvu si však každopádně nechte zkontrolovat advokátem. Určitě se vám to vyplatí. Zhruba za 2000 korun získáte jistotu, že jste nepřehlédli nějakou důležitou „maličkost“. Pronajmout se dá cokoli, třeba i hausbót. Psali jsme o tom zde.