Vypěstujte si voňavé bylinky rovnou doma na okenním parapetu

Bylinky lze pohodlně pěstovat i doma za oknem
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Tipy a inspirace 
30. ledna 2018 12:48 / Shutterstock
  7   0
Snad každá hospodyňka používá v kuchyni při vaření bylinky. Nejlepší jsou přitom čerstvé. Poradíme vám, jak si je doma vypěstovat, abyste je měli po celý rok pěkně po ruce.

Pokud si pořídíte vypěstované bylinky v květináči někde v supermarketu, může se vám stát, že vám doma po nějakém čase odejdou. Pokud si chcete dávku vitaminů zajistit na celý rok, je nejjistějším způsobem si bylinky vypěstovat pěkně od semínka.

Čerstvé bylinky si lze vypěstovat přímo v kuchyni nebo třeba v obýváku za oknem, záleží na dispozicích vašeho bytu. Na snadný přístup k bylinkám si brzy tak zvyknete, že už si život bez nich nebudete umět představit. Vlastnoručně vypěstované bylinky navíc budete moct využít i k provonění vašeho bytu.

Co lze doma pěstovat

Nejdříve si rozmyslete, jaké bylinky nejčastěji využíváte. Někdo třeba ocení majoránku, kterou přidává do bramboráků či marinád na maso, jiný si zase nedokáže představit vaření bez petržeky, rukoly, koriandru nebo máty. Každé koření se hodí na něco jiného:

 • majoránka - bramboráky, marinády, polévky, omáčky
 • libeček - polévky, ryby
 • petrželka, pažitka, bazalka a rukola - těstoviny, rajská polévka, ryby, pizza
 • koriandr - asijská a vietnamská kuchyně
 • kopr - ryby, omáčka, tzatziky, nakládané zelí
 • tymián, badyán, rozmarýn, saturejka, dobromysl - italská a francouzská kuchyně
 • řeřicha - výborná na chlebu s máslem
 • máta a meduňka - čaj
 • kerblík - středomořská kuchyně

V čem lze bylinky pěstovat

Semínka bylinek lze zasadit buď do květináče, nebo do truhlíku. V truhlíku lze pěstovat i více druhů najednou. Pro hromadné pěstování se skvěle hodí také kaskádový hrnec na bylinky.

Pokud začnete pěstovat více rostlinek v jedné nádobě, je dobré si dopředu zjistit, které se dají pěstovat spolu - vybrané druhy by měly mít stejné nároky na půdu i na zálivku a hlavně byliny by neměly být příliš bujné, aby se navzájem nezahlušily.

Pár základních zásad

Pokud se rozhodnete vypěstovat si na parapetu na okně malou bylinkovou zahrádku, měli byste znát pár obecných pravidel:

 • Bylinky zasazené v květináči mají méně substrátu, který rychleji vysychá. Zálivku vždy dopřejte bylinkám pravidelnou, klidně každý den. Bylinky je vhodné i rosit.
 • Bylinky by měly mít dostatek světla.
 • Bylinky prospívají v teplotě kolem 15 až 20 °C.
 • Nepoužívejte příliš mnoho hnojiv.
 • Bylinky pěstujte ideálně v hliněných květináčích.

Jak správně bylinky sázet

Nejvhodnější čas na výsev bylinek je únor. Bylinky ze semínka při pěstování v bytě na parapetu však můžete vypěstovat po celý rok.

Nejlepší podmínky dopřejete bylinkám v hliněné nádobě. Pokud se přesto rozhodnete pro plastový květináč, zvolte pak raději zavlažovací truhlík.

Na dno květináče dejte hliněné střepy, úlomky cihel nebo kamínky a hrubý štěrk. Přidejte zeminu - substrát smíchaný s kompostem a pískem. Substrát by měl být propustný, lehký. Nechte si rezervu asi 2 cm od horního okraje květináče.

Rozprostřete semínka, nemusí jich být příliš, stačí 8 až 10 ks. Semínka lehce přimáčkněte a zasypte přibližně 1 cm vysokou vrstvou zeminy. Pokud vzejdou všechna semínka, rozesaďte je rovnoměrně po květináči, nebo projednoťte. Zálivka je důležitá pravidelná, lepší je pak rosení půdy (mlžení).

Bylinky v květináči vypadají lépe, pokud semínka umístíte v kruhu ke středu květináče. Vytvoří pak typický trs.

Nejlépe se bylinkám povede na okně směřujícím na jih nebo na západ. Je jedno, jestli budete své výpěstky zalévat ráno nebo večer, dělejte to ale pravidelně, nejlépe odstátou vodou.

Bylinky nepřelévejte, aby jim neuhnily kořínky. Citlivé na přelití jsou obzvláště bazalka, pažitka, petržel či máta. Hnojení je zbytečné. Raději víceleté bylinky jednou za rok přesaďte do čerstvého substrátu.

Jednoletky (např. koriandr, kopr nebo bazalka) je nutné vysadit každý rok znovu.

Které bylinky se snesou vedle sebe

Pokud se rozhodnete do truhlíku vysadit několik druhů bylinek, je třeba vybrat vhodnou kombinaci.

Dobře se snáší například petrželka, pažitka, mateřídouška, dobromysl a šalvěj. Pospolu lze pěstovat i anýz, kopr, koriandr, včelník a fenykl a v jednom truhlíku můžete mít i několik druhů bazalky. Další vhodnou kombinaci tvoří bazalka, saturejka, majoránka, kerblík, řeřicha a kopr. Pokud chcete sázet po dvojicích, dejte dohromady koriandr a kopr, bazalku s kerblíkem, nebo petrželku s fenyklem.

Rostliny náročnější na prostor, které mohou utiskovat okolní bylinky, jsou například dobromysl, šalvěj, máta, tymián a brutnák.

Jak a kdy bylinky sklízet

Počítejte s tím, že bylinky budete moci využít poprvé tak nejméně šest týdnů od vysazení.

Nejlepší je sbírat čerstvé výhony nebo jen lístečky. U bylinek je nejvhodnější je sklízet před jejích kvetením. Bazalku nenechte vykvést, při květu můžou být lístky hořké. Zaštipujte tedy při sbírání výhony tak, aby bazalka nevykvetla.

Majoránka a mateřídouška se sklízí tak, že ustřihnete celou rostlinku těsně nad zemí před obdobím květu. Rostlinka velmi brzy obraší.

Mátě při sklízení zaštipujte konce, aby rostlinka zesílila, sbírejte listy.

Pokud máte větší úrodu bylinek, můžete je usušit, ale lepší je bylinky nastříhat a zamrazit samostatně v sáčku. Kopr lze zavařit ve sladkokyselém nálevu.

Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Deset miliard let stará vybuchlá supernova nám znovu ukáže svůj výbuch. Jak je to možné a kdy se to stane?

Tech

Počítačem generovaných tváří přibývá. Oči prozradí, zda se na internetu díváte na člověka nebo...

Dům a zahrada

Sekačka s tupým nožem je za trest. Trávu neposečete a navíc zničíte motor

Zavřít reklamu