Máte špatný televizní signál? Chyba nemusí být jen v anténě

 Technika 
05. července 2017 07:47 / Marie Popelková
  4
📷
4 fotografie v galerii
Nejde vám naladit televize? Problém nemusí být jen v anténě. Shutterstock
Televizní antény jsou pořádně zapeklité a naladit je dá amatérovi pořádně zabrat. Pokud se vám nedaří naladit na televizi žádný kanál nebo obraz stojí za starou belu, většina lidí hned vidí řešení v pořízení lepší a silnější antény. Jenže problém bývá často úplně v něčem jiném!

Ne každý je v oblasti antén odborník. Pokud si ale osvojíte pár rad a tipů, už vás v obchodě prodejechtivý prodavač jen tak nenapálí.

Příčiny špatného signálu

Pořídili jste si anténu, ale televize pořád nejde naladit? Nemusí za tím být jen slabá anténa. Problém může být ve špatném pokrytí vaší lokality, v rušení, špatně nastavené nebo nekvalitní anténě nebo v poškozených kabelových rozvodech v domě.

Zjistěte u sousedů, jak oni chytají televizní vysílání. Pokud přes společnou domovní anténu nezaznamenali žádné problémy, nachází se problém pravděpodobně v kabeláži u vás v bytě – špatně provedené koncovky, zlámané kabely, povolené spojky… Problém může být na každém centimetru, naštěstí však náprava nebude drahá.

Často není chyba v anténě

Když máte špatný signál v celé lokalitě, nezbývá, než řešit příjem signálu z vysílače. K tomu slouží TV anténa. Vyznat se v jednotlivých typech je ale velmi složité – na trhu je spousta modelů lišících se určením, velikostí, tvarem a hlavně cenou.

Základní typy antén

  • Pokojové – vhodné do míst blízko vysílače. Umisťují se většinou k oknu, jsou náchylné na rušení a stínění, jsou všesměrové a většinou se zesilovačem.
  • Panelové – venkovní ekvivalent pokojové antény. Zesilovač často není regulovatelný.
  • Sítové – kvalitnější modely se vyznačují hustým sítem. Hodí se i do členitého terénu.
  • Logaritmicko-periodické – širokopásmové antény, ovšem s nižším ziskem.
  • Yagi – vyznačují se velkou směrovostí a ziskem, najdete kanálové i pásmové modely.

Ještě před koupí antény byste si měli na internetu na mapách vysílačů zjistit pokrytí vašeho bydliště. Z nich totiž snadno vyčtete, kterým směrem jsou orientované antény vysílače či zda nejste ve stínu přilehlých kopců.

Pokojová anténa

Bohužel se může stát, že i v blízkosti vysílače v dobře pokryté zóně nebudete chytat určité kanály. Každý multiplex vysílá z jiného vysílače a pokrytí se proto může lišit. V takovém případě může pomoci pokojová anténa. Ale pozor! Není všemocná. Odborníci je příliš nedoporučují, protože jejich použití je velmi omezené. Pokud pokojová anténa nepomůže, nastupují aktivní antény.

Aktivní anténa

Aktivní anténa je v podstatě přijímač, který kromě standardního prutu či sítě obsahuje i anténní zesilovač. Jenže ani zesilovač TV signálu není univerzální zachránce. Tato součástka signál zesiluje, nikoli vylepšuje.

Chce to větší anténu

Pokud jste s pokojovou anténou pro digitální vysílání neuspěli, přichází čas na větší kalibr. Otevřete si opět mapy pokrytí a zjistěte si, na kterých kanálech vysílají blízké vysílače. Celé frekvenční spektrum je rozděleno do dvou skupin: VHF na frekvencích 176 až 230 MHz odstupňovaných po 7 MHz mezi kanály 5 – 12 a UHF na kmitočtech 470 – 862 MHz rozdělených po 8 MHz mezi kanály 21 a 69.

Podle kanálů budete vybírat venkovní anténu. Neznalý prodejce vám možná řekne, že s přechodem na digitální vysílání potřebujete DVB-T anténu. Nevěřte mu, i když se bude ohánět jakousi polarizací. Analogové antény se chytají na horizontální vlny, digitální na horizontální i vertikální, takže signál chytíte s oběma. Jen pro města je vertikální anténa preferovaná, protože se digitální televize chytá i z odrazů od okolní zástavby.

Kanálovou anténu, nebo pásmovou?

Pokud potřebujete venkovní směrovou anténu, máte na výběr několik typů. I ty se dělí, většinou na kanálové a pásmové. V zásadě jde o jejich specializaci. Kanálové antény chytají signál v menším frekvenčním rozsahu lépe, zatímco pásmové mají širší rozsah, ale vyvažují ho nižším ziskem (měřitelná schopnost antény chytat signál). Nenechte se ale v obchodech tahat za nos – většina běžně prodávaných antén se pohybuje mezi 5 – 16 dB, pokud vám obchodník nabídne anténu se ziskem přes 20 dB, dvakrát se přesvědčte, že výrobce udávaný výkon nezveličuje.

Ani rozumný zisk není zárukou kvalitního příjmu, zvláště u pásmových antén. Udávaný příjem televizního signálu je maximální, mohou tedy existovat frekvenční kanály, kde si anténa tak dobře nepovede. Proto může být vodné pokrýt některé kanály anténou pásmovou a jednu kanálovou namířit třeba i na jiný vysílač. Zvlášť problematické jsou kanály 59 a 60, které mají blízko k frekvencím používaným pro LTE internet.

Pokud však ani antény nezaberou, nebo od začátku víte, že se nacházíte ve stínu dostupných vysílačů, zbyde asi jediná možnost – satelit.

Kdy vystřídat prodejce?

  • Když vám tvrdí, že na digitální vysílání potřebujete jinou anténu, než na analog.
  • Když vám nabízí televizní anténu se ziskem přes 20 dB.
  • Když se ani nezeptá, kde bydlíte.
  • Když chce špatný signál řešit zesilovačem, respektive aktivní anténou.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda