خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Nebojte se tlakového hrnce

Tlakový hrnec je rychlý a úsporný
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Technika 
27. června 2017 16:06 / Shutterstock
  0   0
Tlakový hrnec je s námi už několik století, ale někteří lidé se ho stále bojí používat. Jsou jejich obavy oprávněné? Vyplatí se tlakový hrnec pořídit? Máme informace.

Tlakový hrnec na vaření nazývaný podle prvního objevitele hrnec Papinův je s námi už od roku 1679. Za tu dobu prošel velkým vývojem a zásadně se změnila i jeho bezpečnost. Špatné pověsti došel díky neblahým zkušenostem, které udělali někteří s hliníkovými hrnci. Ty se prodávaly u nás v éře před třiceti a více lety a jejich ventily a pojistky někdy selhávaly, což vedlo k výbuchu hrnce.

Dnešní hrnce jsou bezpečné

Současné hrnce mají jinou konstrukci, a pokud dbáte rad výrobce, nemělo by se nic zlého přihodit. Navíc mají současné tlakové hrnce vedle ventilu, který reguluje tlak a tavné pojistky, která se roztaví při zvýšení teploty nad určitou mez ještě pojistku třetí, která by neměla selhat za žádných okolností. Hrnec má místo, kudy pod velkým tlakem vyleze ven část těsnění a tlak se upustí vzniklým otvorem. Současné hrnce jsou vyráběny z nerezové oceli.

V čem spočívá výhodnost Papinova hrnce

Hlavní výhodou Papinova hrnce je úspora času a energie. A to jsou jak známo peníze. Hovězí guláš bude v tlakovém hrnci hotový zhruba za půl hodiny. Pokud chcete mít jistotu, můžete maso nechat dusit 45 minut. Normálně ho do stejné měkkosti vaříte třeba tři hodiny. Podobně to je i s dalšími potravinami. Nemusíte totiž vařit jen maso. „Papiňák“ vám pomůže připravit luštěniny, brambory, rýži, zkrátka cokoliv potřebujete. Navíc vaření za vyššího tlaku po kratší dobu uchovává lépe chuť vstupních surovin.

Zásady bezpečného užívání

Pro každý hrnec výrobce stanoví maximální výšku hladiny. Tu je vhodné dodržet. Další důležitou zásadou je nevkládat do pokrmu některé malé částečky koření, které by měly tendenci ucpávat ventil a pojistku. Důležitou samozřejmostí před použitím tlakového hrnce je vizuální kontrola průchodnosti ventilu a po použití náležité vyčištění všech částí. Pokud na to budete myslet, bude pro vás tlakový hrnec skvělý pomocník, bez kterého si vaření nebudete umět představit.

📷
1
fotografie
Bronislava Silná | inStory.cz
Kam dál?
Při výběru dobré pračky nehraje roli jen spotřeba vody nebo elektřiny
Plastová okna si dokážete seřídit i sami
Velmi populární solární tašky!
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Kluka nebo holku? Recept je překvapivě jednoduchý

Tech

Na cestě k Marsu by člověk dostal extrémní množství radiace. Vědci zjistili, kolik

Dům a zahrada

Chystáte se běhat se psem? Tohle rozhodně nepodceňujte