Jaký vybrat vysavač?

 Technika 
12. května 2017 04:31 / Marie Popelková
  1
📷
5 fotografií v galerii
Vychvalovaný "hepa" filtr bývá jen reklamním trikem. Shutterstock
Na trhu se dá koupit mnoho druhů vysavačů. Některé ale neumí řádně vysávat! Odborníci se shodují, že nejpodstatnější je správná konstrukce a kvalitní uchycení filtru.

Sáčkové vysavače

Podlahové vysavače patří k nejtypičtějším pomocníkům v domácnosti. Dělí se zejména na sáčkové a bezsáčkové. V současné době jsou populární spíše vysavače sáčkové, které mají většinou vyšší výkonost. Navíc s nečistotami, které se v sáčku hromadí, prakticky nepřijdete do styku – vše vyhodíte do koše. Sáčky bývají papírové, ale i z netkané textilie. Naopak nevýhodou může být fakt, že nečistoty nějakou dobu v sáčku zůstávají. Nevýhodou je také nutnost dokupovat náhradní sáčky. Obvykle každý model vysavače vyžaduje jiný typ sáčku. Často za poměrně vysoký finanční obnos. 

Bezsáčkové vysavače

U bezsáčkových vysavačů se nečistoty a prach zachytávají ve speciální, většinou plastové nádobce, odkud je kdykoli jednoduše vysypete. Prach tedy nikde nehromadíte, navíc je sběrná nádobka omyvatelná. U těchto vysavačů je ale nutné zvolit typ s kvalitním filtrem. Mnohé moderní modely využívají takzvaného cyklónového efektu, při kterém se díky odstředivé síle oddělí nečistoty od vzduchu a až pak zůstanou v nádobce. Díky tomu se prach nedostává z vysavače opět do místnosti. Existují také bezsáčkové vysavače s vodní filtrací.

Filtry nepřeceňujte

Odborníci tvrdí, že na počtu filtrů vysavače nemusí záležet. Zásadní jsou kvalitní materiály, dobrá konstrukce přístroje a správná těsnost. Vzduch, který nese prach, putuje vysavačem cestou nejmenšího odporu. Netěsnosti filtru jsou tedy jedním z nejhorších nedostatků. Zásadní je zejména konstrukce kobercové/podlahové hubice a rotačního kartáče. Neméně důležitý je také sací výkon. Při nákupu vysavače se tedy především ptejte na konstrukci těla vysavače a konstrukci hadice.

Záleží na povrchu

Rotační kartáče (elektrické, turbo) oproti klasickým hubicím zvyšují účinnost vysávání nečistot z koberců. Jejich použití na tvrdých podlahách je ale zbytečné. Malé, tzv. kompaktní (a stojanové) vysavače s menším objemem prachového filtru jsou určeny pro uklízení malých místností, nebo jejich částí. Dobře odvedou svoji práci na tvrdých podlahách, ale na kobercích nemají dostatečný výkon. Do prostor, ve kterých převažují koberce, jsou nejvhodnější klasické vysavače odpovídajícího sacího výkonu a výkonu motoru.

Centrální vysávání

Centrální vysavače jsou rozšířené zejména v severských zemích. U nás je využívají spíše velké firmy ve velkých budovách. Praktické jsou ale také ve vícepatrových bytech, protože se vyhnete tahání vysavače po jednotlivých místnostech. Princip je jednoduchý. Někde v suterénu je umístěna sací jednotka s odlučovačem prachu a všude po domě je rozvedeno sací potrubí, které je v jednotlivých místnostech zakončeno speciální zásuvkou. Do ní stačí zasunout hadici a můžete vysávat. Nevýhodou je jejich vyšší cena. Zásobník na prach je opravdu velký, stačí ho vyprázdnit párkrát za rok.

Robotické vysavače

Předností robotického vysávání je pravidelnost úklidu a nezávislost. Přístroj může pracovat několikrát týdně. Nevýhodou je velikost odpadních nádob – jejich objem většinou nepřesahuje půl litru a je třeba je často vyprazdňovat. Nečistoty končí rovnou v nádobce, kterou je nutné čistit. Další nevýhodou je nízký sací výkon. Obstojí proto jen při úklidu na tvrdých podlahách, především při odstraňování drobků a prachu. Na koberce se vůbec nehodí. 

Netradiční vysavače

Výrobci nabízejí také krbové vysavače popela (s motorem i bez motoru), vysavače na listí (případně prachový sníh), vysavače na mytí oken (mop s elektrickým odsáváním vody) i vysavače do auta (napájené akumulátorem). Před koupí vysavače je dobré zvážit, k čemu má vysavač sloužit, zda vám nevadí hlučnost, jestli je doma nějaký alergik, jaké máte doma podlahoviny, nebo hodně chlupatých zvířat. Dobré je také pročíst si testy vysavačů na internetu.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Autorka My všichni školou povinní Markéta Zinnerová v slzách. Zemřel jí milovaný manžel

Styl

Proč stárnou muži pomaleji? Rozdíl mezi ženskou a mužskou pokožkou je obrovský

Tech

3D tiskárny kovů jsou technologií, která vylepší vesmírné cestování

Zavřít reklamu