Židli si zvládnete očalounit sami

 Technika 
07. května 2017 21:08 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Pohovky, židle, křesla, to jsou nejznámější čalouněné kousky nábytku, které doma obvykle máme. Internet
Čalounictví je sice poměrně složité řemeslo, ale jednodušší techniky potahování nábytku látkami lze zvládnout i vlastníma rukama. 

K výměně čalounění na nábytku se obvykle odhodláme ve chvíli, kdy je potřeba rozvrzanou židli či osezené křeslo opravit celkově. V takovém případě platí, že čalounění se dělá až nakonec.

Na začátek si samozřejmě musíte nachystat potřebný materiál. Samozřejmě budete potřebovat nějakou látku (kůži, koženku)  – tady je výběr čistě na vašem vkusu, možná byste měli jen zohlednit budoucí údržbu a také případně pevnost. Rozměry by měly být o maličko větší než je sedák vaší židle. Poté budete potřebovat kus molitanu či jiného podobného materiálu na kterém budete sedět o velikosti sedáku – toto je důležité, neměl by být menší, větší klidně, pak ho do podoby sedáku seříznete. No a pak už jen potřebujete kleště, hřebíčky, kladivo a případně šroubovák. Nejdřív bychom měli zbavit toho starého potahu. Stačí ho prostě jen strhnout a později vytahat ze spodní části sedáku hřebíčky, kterým bylo připevněno. Starý molitan je nejpravděpodobněji ve strašném stavu, takže ho můžete vyhodit (kdyby čirou náhodou byl naprosto nepoškozený, tak ho po oprášení můžete vrátit zpět). No a nyní už k samotné výměně.

Potahujete-li sedák či jakoukoli souvislou rovnou plochu, obkreslete si nejprve tvar potahované plochy a udělejte si šablonu. K jejímu vytvoření dobře poslouží jakýkoli karton. Šablona se používá k přesnému zakreslení tvaru potahované plochy na molitan, na potahové látky a případně i na další výplně. 

Je nutné, aby výplňový molitan kopíroval velikost i tvar sedáku či potahované plochy. Pokud se počítá i s čalouněním okrajů sedáku nebo křesílka, počítejte při vyřezávání potřebného tvaru i s rezervou, která se přes okraj přetáhne. Stejně tak musíte vytvořit rezervu i u potahové látky, aby ji bylo možné přetáhnout přes okraj a pod sedák, kde se pak ze spodní strany přichytí sponkami nebo čalounickými hřebíčky.

Molitan se na čalouněnou plochu zpravidla nalepuje, ale není to bezpodmínečně nutné. K lepení se hodí zejména lepidlo ve spreji, které na podkladovou plochu snadno nanesete. Použít lze například lepidlo Spray-Kon SOFA na lepení molitanu a textilních materiálů nebo čalounické lepidlo Unilep Spray H11 od Stachemy, které je vhodné pro nanášení stříkací pistolí.

Obecně je nutné látku při potahování nejprve zajistit proti posunu špendlíky a pak ji sponkami nebo čalounickými hřebíčky upevnit. Připevňuje se střídavě na protilehlých stranách a důležité je udržet látku napnutou, ale zároveň přílišným napínáním nedeformovat případné vzory či struktury potahu.

V rozích se potah upevňuje až nakonec přeložením rohů přes sebe, vypnutím a uchycením sponkami nebo hřebíčky. Za hřebíčky nebo sponkami se látka nechá přečnívat jeden až dva centimetry.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda