Vyznáte se v hmoždinkách? Jsou mezi nimi velké rozdíly!

 Technika 
16. března 2017 06:29 / Marie Popelková
  6
📷
5 fotografií v galerii
Hmoždinek existuje nepřeberné množství a každá se hodí k něčemu jinému. Shutterstock
Pokud potřebujete připevnit šrouby do jiného materiálu než dřevo, měli byste použít hmoždinky. Hodí se do cihly, panelu, sádrokartonu i jiných tvrdých materiálů.

Hmoždinky se pevně vzepřou v pevných hmotách nebo uchytí v dutých tvárnicích či deskách. Prodávají se v mnoha druzích a pro různé použití. Můžete si tak pořídit plastové, rozevírací, natloukací, rámové, ocelové a další.

Klasické plastové hmoždinky

Jde o nejběžnější typ. Do hmoždinek používejte vruty s křížovou hlavou. Křížový šroubovák vrut lépe udrží a neklouže. Vrut s drážkou je pro vrtání do hmoždinky méně vhodný. V měkkých stavebních materiálech lépe drží vrut i hmoždinka o větším průměru.

Hmoždinky do sádrokartonu

V dutém prostoru se roztahují do šířky. Zadní část se po našroubování a utažení vrutu rozšíří a složí jako deštník. Používají se na různé typy desek a také k montáži lehkých předmětů na strop.

Kotvy do zdi

Používají se k zavěšení nebo upevnění těžkých předmětů, jako jsou závěsné skříně kuchyňských linek, velké police a podobně. Jsou nejpoužívanějším kotvicím materiálem. Kotva M12 unese zátěž až 200 kg. Utahováním matice nebo šroubu se zadní díl kotvy přitahuje. V důsledku toho se kovové prvky roztahují do šířky a silně tlačí na okolní materiál. Pro vyjmutí kotvy ze zdi kotvu zcela vyšroubujte. Pořádně do ní klepněte tak, abyste ji zarazili hlouběji do zdi, čímž se uvolní kotvicí mechanismus a kotvu snadno ze zdi vytáhnete.

Natloukací hmoždinky

Prodávají se společně s ocelovým hřebíkem nebo speciálním vrutem, které se do hmoždinky zatlučou kladivem. Hodí se pro montáž okenních rámů, stropních panelů nebo dřevěných obkladů.

Turbošrouby

Vyrábí se z pozinkovaného hutního železa. K fixaci ve zdi nepotřebují žádné další prvky. Slouží hlavně k upevnění zárubní, oken a dveří. Mají samořezný závit, spirálová drážka zamezuje, aby se turbošroub uvolnil ze zdi.

Talířové hmoždinky

Slouží k zajištění polystyrénových desek přilepených k zateplované zdi. Fixují se zaražením speciálního trnu do zdi.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Vítěz Superstar Adam Pavlovčin vydává první singl a prozrazuje své nové umělecké jméno

Styl

Víra, že my sami můžeme život změnit k lepšímu, skutečně vede k lepší kvalitě života, potvrzují...

Dům a zahrada

Posedíte si rádi večer na zahradě? Zasaďte si květiny, které nejvíce voní v noci

Zavřít reklamu