Jak chránit dřevěné věci, aby byly co nejdéle jako nové

 Technika 
14. ledna 2017 20:05 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Impregnace dřeva. Internet
Dřevo vzhledem ke své struktuře může být při nevhodném použití poškozováno biotickými a abiotickými činiteli. Vlivem poškození může měnit vzhled a své fyzikální a chemické vlastnosti.

Mít rád dřevo – to není jenom láska na první pohled. Je to něco jako manželství: celoživotní vztah, který se vyvíjí. Snad každý milovník dřeva ví, proč si je oblíbil. Učí se dřevu rozumět, chápat a oceňovat jeho specifické vlastnosti.

Dřevo se degraduje a ztrácí své původní užitné vlastnosti nejen vlivem aktivity biotických škůdců, ale i v důsledku působení rozličných abiotických činitelů. Abiotičtí činitelé jsou:

  • nízká i vysoká teplota (mráz i záření),
  • voda (déšť, sníh a led),
  • sluneční záření (zvýšení teploty povrchu dřeva),
  • UV záření (barevné změny dřeva – šednutí).

Přírodní vlivy jako vítr, voda a sluneční záření se složkou UV záření působí současně a s různou intenzitou podle ročního období a dřevo postupně narušují. Poškozené dřevo je náchylnější k napadení biotickými činiteli, jako jsou dřevokazné houby, plísně, hmyz a rostliny.

Před použitím dřeva (zejména v exteriéru) musíme vyřešit několik základních otázek, a to:

  • jaká je přirozená odolnost dřeva, které chceme použít (odpověď najdeme v ČSN EN 350-2),
  • jak náročné je agresivní prostředí, ve kterém se dřevo bude nacházet (zda bude uloženo v zemi či bude v kontaktu se zemí nebo chráněno střechou),
  • jaké počasí na něj bude mít vliv (zda bude převládat teplo nebo zima),
  • bude-li jeho konstrukční ochrana dostatečná,
  • zda chceme použít chemické ochranné prostředky,
  • zda je vůbec použití dřeva vhodné.

Čím (a jak) dřevo chránit

Aby nedošlo ke smutným koncům vašeho dřevěného kusu, je třeba dřevo napustit ochranným prostředkem. Impregnace a penetrace se provádí nejčastěji natíráním nebo postřikem. U dřevěných staveb, jejichž spodní část je zapuštěna do země (palisády, plotové sloupky, špalíky ve schodových stupních) se impregnace dá provést i opálením, máčením v dehtu či v roztoku modré skalice.
 
Také běžnou impregnaci lze provést máčením, při němž se hloubka průniku do dřeva mírně zvýší (průmyslově se provádí i hloubková tlaková impregnace, prostředky k ní však nejsou běžně v prodeji). Nakupujete-li prostředek na ochranu dřeva, máte od 1. 1. 2000 právo požadovat tzv. bezpečnostní list s úplnými informacemi o výrobku.
Při použití barev ředitelných vodou je ideální použít některé vodné ochranné napouštědlo. Fermež i venkovní luxol obsahují mastnotu – proto je musíme z povrchu vytřít ředidlem (např. C 6000).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Televize je stále oblíbené médium, v průměru před "bednou" prosedíme až 4 hodiny denně

Tech

Peugeot získal podeváté v historii ocenění za design, tentokrát s novým SUV fastbackem 3008